in

Adalar Kaymakamlığından Açıklama!

Adalar Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, sağlık taramasından geçirilen 81 atta Ruam hastalığına rastlandı. Açıklamada hastalığın tedavisi olmadığından atların öldürüldüğü belirtildi.

Dün Büyükada‘da kazılan dev çukurlar hayvan hakkı savunucularını endişelendirmişti. Hayvan hakkı savunucularının endişeleri doğru çıktı. Adalar Kaymakamlığı, yaptığı açıklamada 81 atın öldürüldüğünü açıkladı.

Adalar Kaymakamlığı, yaptığı açıklamada, “İlçemizde bulunan bütün tek tırnaklılar (At, Merkep, Katır), ilgili mevzuatı gereğince yılda iki kez olmak üzere ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde sağlık taramasından geçirilmektedir. Bu yıl sonbahar mevsiminde Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğümüz tarafından tek tırnaklıların sağlık taramasından geçirilmesi ve yapılan tahliller
sonucunda, Büyükada’daki bazı atlarda Ruam hastalığı tespit edilmiştir. At, merkep, katır gibi tek tırnaklı hayvanlarda görülen Ruam hastalığının tedavisi ve aşısı bulunmadığından, hastalık tespiti yapılan hayvanların ilgili mevzuat gereği itlaf edilmesi gerekmektedir.
Bu nedenle tahlil sonuçları kesinleşen ve tedavisi bulunmayan hastalığa yakalandığı tespit edilen 81 adet at, ilgili mevzuat hükümleri uyarınca itlaf edilmiştir. Tahlil sonuçları kesinleşmeyen tek tırnaklıların işlemleri ise devam etmektedir.
İlçemiz dahilinde uygulanan karantina tedbirleri kapsamında ilçeye hayvan giriş çıkışı durdurulmuştur” ifadelerine yer verildi.

Büyükada’da Atlar için Ölüm Çukurları Mı Kazılıyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Büyükada’da Atlar için Ölüm Çukurları Mı Kazılıyoröç

Büyükada’da Atlar için Ölüm Çukurları Mı Kazılıyor?

Babası ile Beraber Sokak Hayvanlarını Besleyen Minik Beratöç

Babası ile Beraber Sokak Hayvanlarını Besleyen Minik Berat