in

Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül’den Tepki Çekecek ‘Fayton’ Açıklaması

Adalar’da sıfır atık ile ilgili çalışmanın tanıtım toplantısı yapıldı. Ama söz konusu olan Adalar olunca yine faytonlar gündeme geldi. Başkan Erdem Gül, ‘kaldırmak zor’ dedi.

WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), uluslararası çevre gündeminin en önemli konularından biri olan plastik kirliliğini önleme çalışmaları kapsamında, Adalar Belediyesi ile önemli bir adım attı. İstanbul’un Adaları Sıfır Atık Uygulama Bölgesi projesi Büyükada’da İDO iskelesinde düzenlenen basın toplantısıyla başlatıldı.

Plastik kirliliğine dikkat çekmek için Fransa’dan yola çıkan WWF’e ait Blue Panda yelkenlisinin de ziyaret ettiği Büyükada’da İDO iskelesinde gerçekleştirilen etkinlikte, WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli kısa bir açış konuşması yaptı. Plastik kirliliğine son vermenin yolunun davranış değiştirmekten geçtiğini vurgulayan Pasinli, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Adalar Belediyesi’ne iş birlikleri için, ayrıca etkinlik için mekan sağlayan İDO’ya  teşekkür etti.

Adalar Belediye Başkanı Erdem Gülden Tepki Çekecek Fayton Açıklamasıöç

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

‘SOMUT ADIMLAR EKİM AYINDA ATILACAK’

Faytonlarla ilgili açıklama yapan Erdem Gül, daha önce bazı belediyelerde faytonlar vardı ve onların kaldırılması çok kolaydı çünkü onlar turistik araçlar olarak kullanılıyordu diyen Gül; “Ancak Adalar öyle değil. Adalar’da faytonlar bir ulaşım aracı olarak kullanılıyor ve kaldırılması çok zor. Faytonları bir ulaşım aracı olmaktan çıkarıp sembolik bir turistik araç haline getireceğiz. Bununla ilgili Büyükşehir ile ortak çalışıyoruz. Ekim ayında somut adımlar atılmaya başlayacak. Faytoncularla da iletişim halindeyiz.” dedi. Gül .T24’de yaptığı açıklamada, fayton konusunda ağırlıklı olarak istenenin faytonun adadan tamamen çıkarılması olmadığını belirtti.

FAYTONCULARIN TALEBİ: PLAKALI ULAŞIM ARACI

Faytoncular Odası Başkanı Hıdır Ünal, önümüzdeki haftalarda Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile de görüşeceğini ve bu konu hakkında çözümler önereceğini söylüyor. Faytoncuların taleplerini Ekrem İmamoğlu’na da anlatacaklarını söyleyen  Ünal, “Eğer sistemin değişimi kaçınılmaz ise, biz buna uyarız ancak faytoncu arkadaşlarımız ve aileleri mağdur olmaması için bizim taleplerimizin karşılanması gerekiyor. Tabii ilk olarak faytonların kalması yönünde uzlaşmaya çalışacağız ancak faytonlar ille kalkacak diyorlarsa, bize plakalı ulaşım araçları verilsin biz de mağdur olmayalım” diyor.

Ancak bazı faytoncular ise tepki gösterdi. Bunun bir oyun olduğunu söyleyen faytoncular, “Faytonları önce ulaşım aracı olmaktan çıkaracaklar daha sonra ise tamamen ortadan kaldıracaklar.” diyor. Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül’ün 5 aydır Adalı olduğunu söyleyen faytoncular son olarak şu ifadeleri kullandı: ” Erdem bey gitsin yerli adalılara sorsun bakalım onlar ne diyor. Yüzde 90’ı kalsın diyecek.”

Kaynak: Gazete Duvar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

21 Eylül Dünya Temizlik Günü için Kollar Sıvandıöç

21 Eylül Dünya Temizlik Günü için Kollar Sıvandı

Kaçak Avcılıkta Kullanılan Ses Cihazlarını Silindirle Ezdiler öç

Kaçak Avcılıkta Kullanılan Ses Cihazlarını Silindirle Ezdiler