in

Aç Kalan Ayı Köye İndi, Hayvanlar Gelmesin Diye Kurulan Tel Aparata Takılı Kaldı

Karabük’ün Bulak Köyü’nde bir evin bahçesine kadar inen ayı, bahçenin kenarındaki ağaçta bulunan tel aparata ayağının takılması sonucu mahsur kaldı.

Merkeze bağlı Bulak Köyü‘nün 2 kilometre dışındaki eve 100 metre uzaklıkta bulunan meyve bahçesine gelen ayı, bahçenin dışındaki ağaçların arasında, hayvanların meyveleri yememesi için kurulan tel aparata yakalandı. Sol ön ayağı çelik tele takılan ayıyı gören ev sahibi, Karabük Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi‘ne haber verdi.

Aç Kalan Ayı Köye İndi, Hayvanlar Gelmesin Diye Kurulan Tel Aparata Takılı Kaldı

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Safranbolu Belediyesi Hayvan Barınağı veteriner hekimi İzzet Kubilay gözetiminde ayı iğne ile uyuşturuldu. Bir süre bekleyen ekipler, ayının bayılmasından sonra teli kesti. Telden kurtulmak için çırpınırken ayağından yaralanan ayının tedavisi de yapıldı. Doğal ortamına bırakılan hayvan, bir süre sonra kendine gelerek uzaklaştı. Yaban hayvanlarının meyvelere zarar vermesini önlemek için kurulan tel aparat, sökülerek kaldırıldı.

59e09508ae78490ee4b27d40

 

Karabük Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Ahmet Işık, ayı başta olmak üzere karaca, geyik, kurt gibi büyük memeli türlerin koruma altında olduğunu hatırlattı. Yaban hayvanlarının ormanlık alanda kendi yaşam alanlarında beslenebildikleri takdirde yerleşim yerlerine gelmeyeceklerini belirten Işık, “Yaban hayatın beslenebilmesi için kuşburnu, kızılcık, alıç, yabani elma gibi orman meyveli türlerin korunması ve geliştirilmesi önemli. Koruma faaliyetlerimiz devam edecek” dedi.

Aç Kalan Ayı Köye İndi, Hayvanlar Gelmesin Diye Kurulan Tel Aparata Takılı Kaldı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

25 Senedir Avustralyayı Karış Karış Gezen Maceracı Kedi ve İnsanıöç

2,5 Senedir Avustralya’yı Karış Karış Gezen Maceracı Kedi ve İnsanı

İBBden Köpeklerin Toplanmasıyla İlgili Kafa Karıştan Açıklamaöç

İBB’den Köpeklerin Toplanmasıyla İlgili Kafa Karıştan Açıklama