in

AB’de Hayvan Deneyleri için Yeni Bir Dönem Başlıyor

Artan kamuoyu baskısı nedeniyle Avrupa Birliği (AB) geçtiğimiz yıllarda hayvan deneyleri kullanımı konusunda bir değişime gitmişti. Peki bu politik değişim, laboratuvar ortamına da yansıyacak mı?

deney4

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

2015 yılının başında Avrupa Vatandaşlar Girişimi (ECI) tarafından mevcut araştırma yöntemleri yaklaşımının değişmesi talebiyle yapılan imza kampanyası, 1,15 milyon belgeli imza ile Avrupa Komisyonu’na verildi.

‘Hayvan Deneylerini Durdurun’ isimli kampanyada, hayvan modellerinin ‘etik sakıncaları’ ve bilimsel kısıtlamaları nedeniyle, Komisyon’un yeni direktif tekliflerinin (direktif 2010/63/EU) ötesine geçmesi isteniyordu.

deney5

Kampanya ile, hayvan deneylerinin kaldırılmasını ve biyomedikal ve toksikolojik araştırmalarda doğrudan insanlarla ilgili verilerin kullanımını zorunlu hale getiren yeni bir teklif yapılması talep edildi.

Mevcut çağrının, kozmetik sektörüne yapılan önceki çağrıyı takip ettiği söylenebilir.

AB Kozmetik Ürünlere Müdahale Etti

AB 2009 yılında yeni kozmetik ürünler ve bu ürünlerin bileşenlerine yönelik hayvan deneylerini yasaklamıştı. 2013 yılında bu yasak AB dışı ürünleri de kapsayacak şekilde genişletilmiş, hayvan deneyleri yoluyla geliştirilmiş tüm ürünlerin satışı yasaklanmıştı.

deney2

Buna karşın Komisyon benzer bir önlemin tüm endüstrilerde alınması konusunda harekete geçmemişti.

2011 yılında, AB’de deney ve diğer bilimsel amaçlar için kullanılan hayvanların toplam sayısının 11,5 milyon civarında olduğu tahmin ediliyor. Bu sayı, 2008 yılındaki sayıdan 500 bin daha düşük.

Kullanılan hayvanların %80’inden fazlası, kemirgenler ve tavşanlar. En yaygın kullanılan hayvan olan fare, tek başına deneylerde kullanılan hayvanların %61’ini oluşturuyor. Farelerden sonra gelen tavşanların oranı ise yüzde 14.

deney1

AB’de 1999 yılından bu yana hayvan deneylerinde büyük insansı maymunlar kullanılmadı.

Komisyon’un istihdam, büyüme, yatırım ve rekabetçilik başkan yardımcısı, ‘Hayvan Deneylerini Durdurun’ isimli kampanyanın geçiş sürecine geldiğini ve önemli teknolojik gelişmeler sayesinde Avrupa’nın hayvan deneyleri kullanma oranını azalttığını aktardı.

deney3

Komisyon üyesi, AB’de hayvan araştırmalarının tamamen yasaklanması için henüz erken olduğunu, böyle bir yasağın Avrupa’daki biyomedikal araştırmaları engelleyeceğini söyledi.

Komisyon, komple bir yasak yerine hücre ve doku kültürlerine ve bilgisayarlı modellemeye dayanan alternatif yaklaşımların benimsemesi ve kullanılması sürecini hızlandırmayı tercih edeceğini ifade etti.

Kaynak: gidahatti.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one cıkan dev balina

Okyanustaki Dev Balina Farklı Görünümüyle Şaşkınlık Yarattı

one cıkan bagıs

Didim’deki Sokak Hayvanları İçin İngiltere’den Ameliyat Masası Bağışı