in

ABD, Sıcaktan Öldükleri için Ürdün ve Mısır’a Artık Dedektör Köpek Göndermiyor

ABD artık Ürdün ve Mısır’a dedektör köpek göndermiyor

 ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, patlayıcı tespit eden özel eğitimli köpeklerin ölümüne neden olan sıcak çarpması ve böcek ısırmasından dolayı bu iki ülkeye gönderilmeme kararı alındığı belirtildi.

Karar, eylül ayında dedektör köpeklerin en büyük alıcısı olan Ürdün’de görev yapan iki köpeğin sıcak çarpması nedeniyle ölmesinin ardından geldi. Bakanlık Ürdün ve Mısır’da bulunan toplamda 7 köpeğin sıcak çarpması ve böcek ısırması nedeniyle öldüğünün tespit edildiğini duyurdu.

ABD’nin Terörle Mücadele Yardım Programı kapsamında görev yapan 135 dedektör köpeği bulunuyor. Üstün koku alma yetenekleriyle tanınan köpekler, uzun bir eğitimden geçtikten sonra özellikle sınır güvenliği konusunda yardımı alan ülkelerde mayın ve patlayıcı aramalarda büyük katkı sağlıyor.

Öte yandan ABD makamları, hali hazırda Ürdün ve Mısır’da bulunan köpeklerin ise orada kalmaya devam edeceğini, fakat hayvanların barınak, bakım ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için bir takım önlemler alınacağını açıkladı.

Kaynak: Euronews

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

atık tahtalardan sokak hayvanlarına yuva 1

Atık Tahtalardan Sahipsiz Hayvanlara Sıcak Yuva

Mersinde Bin 500 Ağaç Kesen Adam Tutuklandıöç

Mersin’de Bin 500 Ağaç Kesen Adam Tutuklandı