in

99 Milyon Yıllık Kuş Fosili Bulundu

Myanmar’da dinozorlar döneminde yaşamış 99 milyon yıllık yavru kuş fosili bulundu. Kehribar taşının içinde günümüze kadar gelen fosilde kuşun tüm vücudu açıkça görülebiliyor

Çin, ABD ve Kanada’dan bilim insanları, geçtiğimiz yıl Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar’da dinozorlar dönemine dayanan mükemmel bir keşifte bulundu. Ülkenin kuzeyinde bulunan Hukawng Vadisi’nde yapılan çalışmalar sırasında 9 santimetrelik bir kehribar taşı bulundu. Uzmanlar kehribar taşının incelediklerinde içinde henüz yeni doğmuş bir kuş yavrusu fosilinin günümüze kadar hiç bozulmadan saklandığını tespit etti.

99 milyon yillik kus fosili 9287701 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kehribar taşına yapılan ve birkaç ay süren testler sonucunda fosilin 99 milyon yaşında olduğu belirlendi. Dün Çin’de ziyarete açılan ve bilimsel çalışması ilk defa yayımlanan kuşun doğduktan birkaç gün sonra yuvasından ağaç özünün bulunduğu bir birikintinin içine düştüğü tahmin ediliyor.

‘Açıkça Ortada’

Los Angeles’taki Ulusal Tarih Müzesi’nden paleontolog Luis Ciappe, ‘Bulduğumuz 9 santimetrelik kehribarın içindeki yavru kuşun başı, boynu, kanadı ve pençesi açık bir şekilde görülebiliyor’ ifadesini kullandı.

Uzmanalra göre, bulunan fosil günümüze kadar gelen en eksiksiz ve ayrıntılı kuş yavrusu fosili. Kahverengi ile koyu gri tüyleri, derisi ve etinin iyi korunmuş olması araştırmacıların dinozorlar döneminde yaşayan kuşlar hakkında daha çok bilgi edinmesine mükemmel imkân veriyor. Kehribarın içindeki fosilde kuşun DNA’sının da bulunduğu belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

web13 758x426

Hamileler Kedi ile Birlikte Yaşayabilir mi?

IMG 3690 758x426

Kedilerde Tüy Dökülmesini Hafife Almamak Gerekiyor