in

97 Yaşında Hayatını Kaybeden Kedilere Aşık Bir Kadın: Rahşan Ecevit

Merhum başbakanlardan Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit 97 yaşında hayatını kaybetti. Rahşan Ecevit 97 yıllık hayatında güzel anılarla birlikte hayvanlara olan duyarlılığıyla da kalbimizde iz bıraktı.

Eski Başbakan Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit hayatını kaybetti. Bir süredir Gülhane Askeri Tıp Akademisinde (GATA) tedavi gören eski Başbakan Bülent Ecevit’in eşi ve DSP’nin kurucusu Rahşan Ecevit, akşam saat 21:00 sularında hayata gözlerini yumdu.

Hayvanlara karşı olan duyarlılığı ve mütevazi yaşamı gönüllerde taht kuran Rahşan Ecevit, evinde 5 kedisi Bare, Karakız, Bekir, Ak Topal ve Kara Topal ile ile birlikte yaşıyordu.

rahsan ecevit kedi sevgisi 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Ressam, yazar ve siyasetçi, Demokratik Sol Parti ile Demokratik Sol Halk Partisi’nin kurucusu ve ilk başkanı olan Rahşan Ecevit, eşi Bülent Ecevit’i 2006 yılında kaybetmenin büyük acısını yaşamıştı. Rahşan Ecevit 1946 yılında evlendiği eşi Bülent Ecevit ile dolu dolu geçen 60 yıllık evlilik hayatından sonra yalnızlığa alışmanın çok zor olduğunu belirterek, eşine duyduğu özlemi kelimelere dökerken zorlanmıştı.

rahsan bulent ecevit

Rahşan Ecevit, merhum eşi Bülent Ecevit’le 1950’li yıllardan sonraki hayatlarını kitaplaştırıp, yayına hazırlaması için anlaştığı Prof. Dr. Alemdar Yalçın ile Oran’daki kütüphane evinde ziyaret ettiğinde, kamuoyunun pek bilmediği, beş “can yoldaşı”yla birlikte karşılamış ve onlarla olan güzel anılarını anlatmıştı.

rahsan ecevit kedi sevgisi 2

Rahşan Ecevit’in ‘Can Yodaşları’

2005 yılında yavrularıyla birlikte, kendisi gibi sokakta yaşayan bir köpeğin saldırısına uğrayan ve ölümden dönen kedi Bare, o günden sonra iki yavrusuyla kütüphane evde yaşamaya başlamış. Ecevitler kediye “özel” bir isim bulmuşlar. “Bare”; Bülent, Asude, Rahşan ve Ecevitler’in uzun süredir yanlarında çalışan Engin Nuhut’un baş harflerinden oluşuyormuş.

Bare’nin hayatta kalan yavruları Karakız ve Bekir’in isim babaları ise veterinerleri. “Karakız” rengini, “Bekir” cinsini (tekir) simgeliyor kedilerin. Diğer iki kedinin en büyük özellikleri ise “topal” olmaları. Ak Topal ve Kara Topal, bir süre önce Rahşan Hanım’ın yanına taşınan, bir dönem Çankaya Belediyesi hayvan barınağında gönüllü çalışan kız kardeşi Asude Aral ile birlikte yerleşmişler yeni yuvalarına.

Rahşan Hanım ilginç bir anekdotla tamamlıyor kedi muhabbetini: “Başbakan Tayyip Erdoğan eşimin vefatından sonra başsağlığına gelmişti. Çok fazla ortak konumuz olmadığı için gözüm kedilere ilişince konuyu açtım. ’Sizin kediniz var mı’ diye sordum. Olmadığını söyledi. Başladım kedileri anlatmaya. Nefes almadan anlattım. Bir süre sonra izin isteyerek kalktı.”

rahsan ecevit kedi sevgisi 3

Kedilerimi anlatınca Erdoğan izin istedi

Evdeki kedileri Başbakan Tayyip Erdoğan da tanıyor. Rahşan Hanım, Erdoğan’ın kedileri gördüğü günü şöyle anlatıyor: “Eşimin vefatından sonra başsağlığına gelmişti. Çok fazla ortak konumuz olmadığı için gözüm kedilere ilişince konuyu açtım. ’Sizin kediniz var mı’ diye sordum. Olmadığını söyledi. Başladım kedileri anlatmaya. Nefes almadan anlattım. Bir süre sonra izin isteyerek kalktı.”

bulent ecevit kedi

Karaoğlan’ın koltuğunda bir Karakız

Rahşan Ecevit, 2007 yılında verdiği röportajında evdeki kedilerini anlatırken, bahçe kapısına başka bir kedi yaklaşır. İsmi “Çinli Kız”mış. Şimdilik bahçede yaşayan Çinli Kız’ı eve almamak için mücadele ettiklerini belirten Rahşan Ecevit, “Ama yavaş yavaş içeri sızmalar başladı. Sanıyorum o kazanacak” dedim. Evde krallıklarını ilan eden kediler Bülent Ecevit’in koltuğunu da boş bırakmıyorlar. Özellikle de Karakız… Karaoğlan’ın koltuğunu mesken tuttu.”

Rahşan Ecevit Kimdir?

Türk ressam, yazar ve siyasetçi Rahşan Ecevit, 1923’te Bursa’da doğdu. Aslen Selanik’ten Giresun’un Şebinkarahisar’a yerleşmiş bir ailenin çocuğu olan Rahşan Ecevit’in babası Namık Zeki Aral, annesi Zahide Aral’dır. Ankara Lisesi ve Robert Koleji mezunu olan Rahşan Ecevit, çok iyi derecede İngilizce de bilmekteydi. Yazdığı ‘Pülümür’de Aşk’ adlı roman, 2002 yılında tiyatroya uyarlanmıştır. Rahşan Ecevit, 1946’da Bülent Ecevit ile evlendi. Demokratik Sol Parti (DSP) ile Demokratik Sol Halk Partisi’nin (DSHP) kurucusu ve ilk başkanıdır.

Kurucusu olduğu DSP’den 4 Haziran 2009 tarihinde istifa etti. 17 Ocak 2010 tarihinde DSHP’nin 2. Genel Başkanlığına seçildi. 22 Mayıs 2010 tarihindeki 33. CHP kurultayına bağımsız milletvekili Emrehan Halıcı ile katılarak, tek başına genel başkan adayı olan ve kazanan Kemal Kılıçdaroğlu’na ve CHP’ye desteğini açıkladı. 5 Mayıs 2015 tarihinde vücundaki sıvı kaybı ve akciğer yetmezliği nedeniyle Ankara GATA’da tedavi gördükten sonra 8 Kasım 2015 tarihinde taburcu edilerek evinde istirahat etmeye çekilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Faytoncular Odası BaşkanıKarara Saygı Duymak Zorundayızöç

Faytoncular Odası Başkanı: Karara Saygı Duymak Zorundayız

cesmeden su icen kedi

Çeşmeden Başka Yerde Su İçmeyen Mahallenin Akıllı Kedisi ‘Portakal’