in

8,5 Milyon Yıl Önceki Canlıların Fosillerini Bulundu

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi (DTCF) Antropoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayla Sevim Erol, Çankırı’da yürütülen Çorak Yerler Omurgalı Fosil Lokalitesi kazılarına ilişkin, “Burada 8.5 milyon yıl önce yaşamını devam ettirmiş olan pek çok canlıya ait fosil buluntuları ele geçiriyoruz” dedi.

Çorak Yerler Omurgalı Fosil Lokalitesi’nde bu sezon planlanan kazı çalışmaları sürüyor. DTCF Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol başkanlığında yürütülen kazılar, bu yıl 15 öğrenci, 4 araştırma görevlisi ve 2 öğretim üyesiyle gerçekleştiriliyor.

"8,5 Milyon Yıl Önceki Canlıların Fosillerini Bulduk"

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

17 yıldır devam eden kazı çalışmalarının bu yılki bölümüne 20 gün önce başladıklarını belirten Erol, bölgenin çok gizemli bir yapısı olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

Her geçen gün keyifle ‘Yeni bir türe ulaşabilir miyiz’ diye çalışıyoruz. Bugüne kadar bölgeden gergedangiller, filgiller, atların o dönemki türleri, etçillerden altı farklı türe ait fosil bulduk. Su samuru, oklu kirpi, domuz, gergedan, fil, zürafa, geyik, ceylan ve gergedangillerin atasını oluşturan çok iri bir hayvana ait fosillere rastladık.”
Erol, kazı çalışmalarını 25 Ağustos’a kadar devam ettireceklerini, eylül ayının sonuna kadar da müze ve depo çalışmaları yürüteceklerini ifade etti.

8,5 Milyon Yıl Önceki Canlıların Fosillerini Bulundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çanakkale komşu

Kedi Sevmeyen Komşusuna Kapak Yaptı

İzmirde İnsan Vahşeti Köpeğin Makatına Biber Sokup Üstünü Sakızla Kapattılaröç

İzmir’de İnsan Vahşeti: Köpeğin Makatına Biber Sokup Üstünü Sakızla Kapattılar!