in

Dışişleri Bakanı’ndan Çin’e çağrı: Vahşi hayvan pazarları sonsuza dek kapatılsın!

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo yaptığı açıklama ile Çin’deki “ıslak pazarlar” diye tabir edilen vahşi hayvan pazarlarının sonsuza dek kapatılması yönünde çağrıda bulundu.

Vahşi hayvan pazarı ile hayvanlardan kaynaklı hastalıklar arasındaki ilişkiye dikkat çeken ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “Yasadışı olarak ıslak pazarlarda satılan vahşi hayvanlar ile hayvansal hastalıklar arasındaki ilişki göz önünde bulundurulduğunda, ABD Çin Halk Cumhuriyeti’ni temelli olarak ıslak vahşi hayvan pazarları ve vahşi hayvanların yasadışı bir şekilde satıldığı tüm pazarları kapatmaya çağırıyor” ifadelerini kullandı.

ISLAK PAZARLAR NEDİR?

Güneydoğu Asya’nın pek çok ülkesinde görülen ıslak pazarlarda, canlı balıklar ve vahşi hayvanların yanında taze meyve-sebzeler satılıyor. Bu pazarlar, isimlerini, yiyecekleri ıslak tutmak için kullanılan erimiş buzdan alıyor.

Bu su aynı zamanda zemini temizlemek veya kesilen hayvanların kanlarını yıkamakta da kullanılıyor.

MÜFETTİŞ GİRMESİNE İZİN VERİN!

Öte yandan, basın toplantısı düzenleyen Pompeo, Çin’de bulunan hassas laboratuvarlara müfettişlerin girmesine izin verilmesini istedi.

Koronavirüsün Vuhan kentindeki bir laboratuvardan çıkmış olma ihtimalini dışlamayı tekrar reddeden bakan, “Araştırma için karmaşık patojenleri içeren bu laboratuvarların hala açık olduğunu hatırlamanız lazım. Bu sadece Vuhan Viroloji Enstitüsü değil” diye konuştu.

Bu laboratuvarlarda bulunan maddelerin kaza eseri bir şekilde sızılmasına izin verilmeyecek şekilde güvende tutulması gerektiğini vurgulayan Pompeo, Çin’in koronavirüsün bir numunesini henüz paylaşmadığını, hala virüsün Vuhan’da çıkmış olabileceği tesislere ve yerlere kimsenin erişmesine izin verilmediğini söyledi.

ABD yönetimi, yeni tip koronavirüsün çıkış yeri olan Çin’in Vuhan kentindeki laboratuvardan yayıldığı iddiaları sürekli dillendirse de, DSÖ Sözcüsü Fadela Chaib  ‘eldeki bütün kanıtların Kovid-19’un geçen yılın sonlarında Çin’deki yarasalardan bulaştığına ve laboratuvarda üretilmediği ya da manipüle edilmediğine işaret ettiğini’ söylemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dora 1

Dora’yı Öldüren Cani Yakalandı!

almanyada salgından kuşlar öldü mavi baştankara

Esrarengiz salgın: 2 haftada binlerce kuş öldü