in , ,

8 Yıldır Her Bahar Adem Amcanın Yanına Gelen Leylek Yaren

Karacabey Eskikaraağaç Leylek Köyü halkı, özlediği leyleklerine baharın gelişiyle birlikte bir bir kavuşuyor. Balıkçı Adem Yılmaz ise son günlerde ayrı bir sevinç yaşıyor. Yılmaz’ın 7 yıldır kayığında eliyle beslediği leyleği de ilk göç ile gelen leylekler arasında. Ve 7 yıldır olduğu gibi bu yıl da Yılmaz ile birlikte balığa çıkıp teknesinde balıklarına ortak oluyor.

Adem Amca, Bursa’da Türkiye’nin tek leylek köyü olan Eskikaraağaç’ta yaşıyor. Buraya her bahar mevsiminde, özellikle martın ilk haftası binlerce leylek geliyor ve yuvalarına yerleşiyor.

8 Yıldır Her Bahar Adem Amcanın Yanına Gelen Leylek Yarenöç

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Fotoğraf: Alper Tüydeş

10 yıldan uzun süredir gölde balık tutan Adem  Amca, 8 yıl önce bir leyleğin teknesine konduğunu fark etti. Şaşırdı çünkü ilk defa böyle bir şeyle karşılaşmıştı.

8 Yıldır Her Bahar Adem Amcanın Yanına Gelen Leylek Yaren 8
Fotoğraf: Alper Tüydeş

Aç olduğunu düşünüp ona biraz balık verdi. İşte Yaren Leylek ve adem Amca’nın dostluğu o zaman başladı. Tam 7 yıl boyunca Yaren Leylek her seferinde önce Adem Amca’nın teknesine geldi.

8 Yıldır Her Bahar Adem Amcanın Yanına Gelen Leylek Yaren 7
Fotoğraf: Alper Tüydeş

7 yıl boyunca her defasında Adem Amca ve leylek beraber balığa çıktılar. Elbette Yaren Leylek tutulan balıklardan payına düşeni aldı.

8 Yıldır Her Bahar Adem Amcanın Yanına Gelen Leylek Yaren 2
Fotoğraf: Alper Tüydeş

Bu yıl da beklenen kavuşma gerçekleşti ve Yaren Leylek diğer leyleklerden önce gelerek Adem Amca’nın teknesine kondu. İkili bu yıl dostluklarının 8. yılını kutluyor.

8 Yıldır Her Bahar Adem Amcanın Yanına Gelen Leylek Yaren 3
Fotoğraf: Alper Tüydeş

Son beş yıldır ise bu özel kavuşma anını Alper Tüydeş fotoğraflıyordu. Bu yıl ise belgeselci Burak Doğansoysal ile bu hikayeyi birlikte beyaz perdeye taşımak için çalışmaya başladılar.

8 Yıldır Her Bahar Adem Amcanın Yanına Gelen Leylek Yaren 4
Fotoğraf: Alper Tüydeş

Öte yandan balıkçı ile leyleğin hikayesini kamuoyuyla paylaşan Yaban Hayatı Fotoğrafçısı Alper Tüydeş La Fontaine masallarını aratmayan hikayeyi filme alıyor. Tüydeş yaptığı açıklamada, ‘Yaklaşık iki yıldır insanlığa örnek bu hikayeyi filme alıyorum. Bir tarafta “ağlarına veya yakaladığı balıklara zarar veriyor” diye bu hayvanlara kötü davranan insanlar varken bir tarafta da bu güzel tabloya sebep olan güzel insanlar var. Temennimiz bu hikayeyi uygun bir dille kamuoyunda paylaşarak herkesi bu şekilde duyarlı olmaya davet etmek. Bu konuda çeşitli ekipmanlar kullanarak çekimlerimizi sürdürüyoruz. Ayrıca Adem Amca ve dostu leyleği konu alan bir fotoğraf ile Avrupa Leylek Köyleri Birliği’nin düzenlediği bir fotoğraf yarışmasına katıldık. Belki Adem Amca’nın bu hikayesi bu köye uluslararası bir başarı da getirir’ şeklinde konuştu.

8 Yıldır Her Bahar Adem Amcanın Yanına Gelen Leylek Yaren 5
Fotoğraf: Alper Tüydeş

 

 

Kaynak: Listelist, Sözcü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hilal Altınbileköç

Bir Zamanlar Çukurova’nın Züleyha’sı Hilal Altınbilek Sette Sokak Hayvanlarına Sahip Çıkıyor

Tüfekle Vurulup Ağır Yaralanan Max Sağlığına Kavuştuöç

Vücudunda 100 Saçma Bulunan ve Ağır Yaralanan Max, Sağlığına Kavuştu