in

8 Yaşındaki Gabi’nin Kargalarla Olan Eşsiz Dostluğu

Seattle’da yaşayan sekiz yaşındaki Gabi Mann’ın kargalarla olan dostluğunun ona kazandırdığı özel bir kutuya sahip. Bu kutunun içinde kargaların getirdiği küçücük hediyeler var.

Gabi, dostlarının getirdiği hediyeleri o özel kutusunda tarihe göre sıralı olarak diziyor. İçindeki eşyalara bakarken bizi, “Yakından bakabilirsiniz ama dokunmayın” diye uyarıyor.

Gabi-Mann-5

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Elbette kargaların Gabi’ye hediye getirmelerinin bir nedeni var: Gabi’nin onları düzenli şekilde beslemesi. Bu kuşların Gabi ile sıkı dostluğu 2012 yılına dayanıyor. O zamanlar dört yaşında olan Gabi, elindeki yiyeceklerin kırıntılarını döküyordu. Kargalar için bir ziyafet olan yiyecek kırıntıları bu sıkı dostluğun başlangıcını sağladı.

Gabi-Mann-4

O zamandan beri Gabi, kargalara düzenli bir şekilde yiyecek vermeye başladı. Buna alışan kargalar da zamanla küçük kıza kırık ve aşınmış cam parçaları, lego parçaları, ataç, boncuk gibi hediyeler getirmeye başladı. Gabi’nin o küçük hazinesindeki en önemli parça açık krem rengi, kalp şeklindeki objesi. Küçük kıza göre bunun anlamı, düzenli beslediği bu kuşların kendisine olan sevgilerini gösterme biçimi.

Bir süre sonra bu tatlı serüvene Gabi’nin kardeşi de katıldı. Çocuklarının bu ilgisine önceleri kayıtsız kalan anne, sonrasında bu dostluğun gizeminin farkına varıp çocuklarının hayvan sevgisi kazanmış olmalarına çok sevindi.

Gabbi-Mann-3

Washington Üniversitesi Yabani Hayat Bilimi Bölümü’nde kuşlar üzerine uzmanlaşan Profesör John Marzluff’un bu konu hakkında şöyle bir düşüncesi var,
“Bir kargayla bağ kurmak istiyorsanız ona istikrarlı bir şekilde hediye vermelisiniz.”

Profesör, kabuklu fıstığın kargalar için en iyi yiyecek olduğunu söylüyor. Çünkü fıstıklar hem yüksek enerjili hem de yere düştüğü zaman ses çıkaran bir besin; bu da kargaların dikkatini daha çabuk çekiyor.

Gabi-Mann-1

Marzluff ve meslektaşı Mark Miller’ın bu konu hakkında birkaç araştırması bulunuyor. Bu araştırmaya göre, kargalar ile onu besleyen insanlar arasında özel bir bağ kurulabilir ve birbirleri ile özel işaretlerle anlaşabilmeleri görülebilir.

Gabbi-Man-5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bowie ajan

David Bowie’yi Saygıyla Anıyoruz

Alışılmadık Temalı 10 Akvaryum

Sıradışı Temalı 10 Akvaryum