in ,

8 Maddede İnsanlığın Sınavı Olan “Kuyu Köpek” Gerçekleri

Birçok insanın Kuyu için seferber olması birlik olması biz hayvanseverleri çokça mutlu etti. Peki, Kuyu köpek ile birlikte kuyudan çıkarılan insanlık dışarıda kalabildi mi?

Beykoz’da bir kuyuda 13 gün boyunca mahsur kaldıktan sonra kurtarılan Kuyu köpek’in
yaşadıkları utanç verici bir drama dönüştü.

Kuyu köpeğin kurtuluşu hepimiz için bir umut oldu. Birçok insanın Kuyu için seferber olması birlik olması biz hayvanseverleri çokça mutlu etti. Peki, Kuyu köpek ile birlikte kuyudan çıkarılan insanlık dışarıda kalabildi mi?

İşte Madde Madde Kuyu Köpek Gerçekleri

1. Kuyu Köpek Sahipsiz bir köpek miydi?

Kuyu Köpek, Beykoz’daki kuyuya düştüğü zaman sahibi tarafından yardım için aranmıştı.
Yani “Kuyu köpek” sahipli idi. Sahipli olan “Kuyu köpek” inanılmaz derecede medyatik olunca bir şekilde herkes tarafından sahiplenilmek istendi. Kuyu köpek kurtarıldığı anda ise İstanbul İtfaiyesi tarafından “zorla” sahiplenilerek yani aslen sahipli olan “Kuyu köpek” alıştığı ortamdan ve kardeşinden kopartılarak medyatik itfaiye sahiplendirilmesi yapılmıştı.

kuyu-nasil-kurtarildi-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

2. Kurtarma operasyonunda sağlık ekibi var mıydı?

Kuyu köpek’in kurtarma süreci boyunca olay yerine birçok ekip gelip gitse de, kurtarma anına ve medyatik olana kadar sadece Beykoz itfaiye ekipleri ve Haykonfed İstanbul Baş koordinatörü Barış Şengün vardı. Kurtarıldığında ise ilk müdahale olay yerinde bekleyen gönüllü veterinerler tarafından yapıldı.

kuyu-kopek-nasil-kurtarildi

3. Kuyu Köpek Kurtarıldıktan sonra nereye götürüldü!

Günlerdir bir Kuyu’da kaldıktan sonra kurtarılan yavru köpek itfaiye tarafından alınarak Beykoz itfaiye amirliğine götürüldü. Sabah 5:30 sularında kurtarılan Kuyu köpeğin İBB tarafından alınması ise sabah 9:30 civarında gerçekleşti.

4. İlk muayenesi ne zaman yapıldı!

Basın önünde muayene edilen Kuyu köpeğin sağlık durumunun iyi olduğu açıklandıktan sonra, günlerce kuyuda kalmanın yorgunluğu hiçe sayılarak birçok TV programlarına çıkarılarak sağlığı hiçe sayıldı ve medya malzemesi olarak kullanıldı. Bu koşturma sırasında da asıl ve öncelikli yapılması gereken aşı protokolü ihmal edildi.

kuyu-kopek3

5. Kuyu Köpek nasıl bir yerde yaşayacaktı!

Beykoz itfaiyesi tarafından 2 dönümlük toprak bir arazide yaşayacağı açıklanan Kuyu Köpek, İtfaiye araçlarının bulunduğu alanda beton zemine terk edildi. Kurtarma köpeği olarak eğitileceği açıklanan Kuyu köpeğin yeni hayatında mutlu günler geçirdiğini düşünülüyordu, fakat yorgunluk, aşı protokolünün uygulanmaması ve medya malzemesine çevrilerek sağlığının hiçe sayılması Kuyu’nun sağlığını etkiledi…

kuyu-kopek-4

6. Rahatsızlanan Kuyu Köpek nereye götürüldü?

Kuyu köpek yaşadığı Beykoz İtfaiyesinden halsizlik ve durgunluk şikayeti ile İBB Fatih Hayvan Hastanesine götürüldü. Mikrop kapar gerekçesi ile kurtarıcısı Barış Şengün’e gösterilmeyen Kuyu köpeğin barınağa götürüldüğü iddia edildi. Aşı protokolü tamamlanmayan bir köpeğin barınaktan birçok hastalık kapabileceğini bilen hayvanseverler, İBB’den bir açıklama bekledi.

kuyu-nerede

6. İBB neden Kuyu’yu sakladı?

Günlerce Kuyu’ Köpek’i kimseye göstermeyen İBB, yazılı bir açıklama ile “Kusma ishal yüksek ateş iştahsızlıkla seyreden viral enfeksiyon ve aşı periyodunun da tamamlanmamış olmaması sebebi ile ziyaret yapılamamaktadır” açıklamasında bulundu.

İBB veterinerlik ekipleri hayvanseverleri rahatlamak için bir video çekse de çoğu hayvanseveri ikna edemedi. Günlerce mikrop kapar gerekçesi ile Kuyu köpeği kurtarıcısı Barış Şengün ile görüştürmeyen İBB veterinerlik hayvanseverlerin baskısı sonucu Kuyu köpeği Barış Şengün ve basın mensuplarıyla bir araya getirdi.

kuyu-bir-kez-daha-kurtarildi

7. Kuyu Köpek neden Haçiko Derneği’ne verildi?

Kuyu köpeğin tedavisi sürerken Haykonfed ve Barış Şengün’den gizli bir şekilde, Ömür Gedik’in başkanlığını yaptığı HAÇİKO Derneği’ne verildi. İBB veterinerlik tarafından kendilerine teklif getirildiğini açıklayan HAÇİKO, tedavisinin davam etmesi için Kuyu köpeği özel bir veteriner kliniğine aldırdığını açıkladı!

kuyu-kopek-5

8. Ve en önemli konu: Kuyu köpek sağlıklı mı?

Kuyu Köpek, kuyuya düşene ve hatta kuyudan çıkarılana kadar gayet sağlıklı bir köpekti. Ta ki aşı protokolü tamamlanmadan Kuyu’nun tedavi adı altında barınağa götürülene kadar… Ve bu süreçte Kuyu Köpek Beykoz İtfaiyesi’nce de bilinçsiz bakım ile rahatsızlanmış ve halsizlik ve durgunluk şikayeti ile İBB Fatih Hayvan Hastanesine götürülmüş “Kusma ishal yüksek ateş iştahsızlıkla seyreden viral enfeksiyon ve aşı periyodunun da tamamlanmamış olmaması” teşhisi konulmuştu!

Kuyu köpeğin hastalığıyla ilgili konuşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Veteriner Hekimi Büşra İnal Günay, “Kuyu durgunluk ve iştahsızlık şikayetiyle hastanemize geldi. Yapılan tetkikler ve testler sonucu ‘Parvoviral Enterit’ denilen halk arasında kanlı ishal olarak bilinen bir hastalığa yakalandı. Elimizde bulunan bütün imkanları kullandık ve Kuyu’muz iyiye doğru gidiyor. Bu hastalık için özel antikor var, o terapi uygulanıyor ve devam ediyor. Yaklaşık iki gün önce bağışıklık sistemini ve genel durumunu desteklemek amaçlı kan nakli yaptık. Şu anda da serum tedavisiyle beraber yavaş yavaş gıda alımına geçtik. Serum ve ilaç tedavisiyle birlikte tedavisi devam ediyor. Genç hayvanlarda bu hastalığının ölümcül bir riski olabiliyor. Kuyu gayet dirençli bir köpek, sonuçta 11 günlük bir kuyuda yaşama mücadelesi verdi. Şimdi bu hastalığı da yendi şimdi bizimle beraber” dedi.


Sonuç olarak Kuyu Köpek hala hasta ve sağlığını kavuşmuş değil… Kaptığı enfeksiyon ile birlikte yakalandığı ‘Parvoviral Enterit’ denilen halk arasında kanlı ishal olarak bilenen hastalğının etkisinde ve tedavileri devam ediyor…

Peki Kuyu Köpek’in bu duruma düşmesinin sorumlusu kim! 

Hepimiz suçluyuz aslında. Sağlığından önce medya malzemesi olarak kullanılan, yorgunluğu hiçe sayılan, dev spot ışıklarının altında tutulan Kuyu Köpek bu süreçte sağlığı düşünülmeden reklam malzemesi olarak kullanıldı… Aşı protokolü bile unutulan Kuyu Köpek, veteriner yerine götürüldüğü barınakta kaptığı enfeksiyon ile birlikte mutsuz ve yorgun bir hayat sürmeye başladı…

Kuyu bize insanlığımızı hatırlamamız için bir sınavdı ama biz o sınavı reklam malzemesi yapmaktan ötesine geçemedik!

Umarız kuyu SAĞLIKLI ve HUZURLU bir şekilde yaşar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

‘Orman Çocukları’ için Müzayedeöç

‘Orman Çocukları’ için Müzayede

dronecobanon

Yeni Zelanda’lı Çoban Drone ile 8 Bin Koyunluk Sürüyü Güdüyor