in ,

70 Yılın Ardınan Dişi Makak Maymunu Yakei, Erkeğe Meydan Okuyarak Alfa Oldu

9 yaşındaki bir dişi makak, erkeği yendikten sonra birliğin en üst sırasını aldı. İlk alfa dişi 677 maymundan oluşan birliğin sorumluluğunu üstlendi.

Maymunlar âleminde nadir görülen bir gelişmeyle, bir dişi makak maymunu 677 makaktan oluşan koruma altındaki bir topluluğun alfası (lideri) oldu. Japonya’daki Takasakiyama doğal zooloji parkında yaşanan olayda, Yakei isimli 9 yaşındaki dişi makakın önce annesine, ardından da erkek makaklara karşı koyarak kendini topluluğun lideri haline getirdi.​ Duvar’ın Guardian’dan aktardığı habere göre Yakei, dişi alfa olma yolundaki ilk adımını nisan ayında kendi annesine saldırarak attı. Birçok dişi maymunun bu noktadan ileri gitmediği belirtilirken, 10 kiloluk Yakei bu kez de erkek maymunlara karşı ağırlığını koymaya başladı. Yakei’nin haziran ayında koruma alanındaki topluluğun beş yıldır alfa erkeği olan 31 yaşındaki Sanchu’ya meydan okuyup onu ‘benzetti.’

70 Yilin Ardinan Disi Makak Maymunu Yakei Erkege Meydan Okuyarak Alfa Oldu 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

70 yıllık tarihlerinde hiç alfa dişi görmemiş olan doğal park çalışanları, bu gelişmeleri fıstık testiyle teyit etmeye karar verdi. 30 Haziran’da yere yemiş konularak, Yakei ile Sanchu arasından hangisinin önce yiyeceği incelendi. Beş yıldır topluluğun lideri olan Sanchu’nun geri çekilerek ilk sırayı Yakei’ye verdiği, bunun da Yakei’nin dişi alfa statüsünü teyit ettiği belirtildi. Parkta rehberlik yapan Satoshi Kimoto, “Yakei o günden beri ağaçlara tırmanıp onları sallıyor. Bu, bir güç ifadesidir ve dişi maymunlarda çok nadir görülen bir davranıştır. Kuyruğunu havada tutarak dolaşıyor ki, bu da dişiler için çok sıradışı” dedi. Kimoto, park çalışanlarının Yakei’nin dominant davranışı karşısında şaşırdıklarını söyledi. 1952 yılında maymunlar için bir koruma alanı olarak kurulan Takasakiyama’da A ve B grupları olarak ayrılmış şekilde yaklaşık 1500 makak yaşıyor.

Kaynak: Sputnik Türkiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tvhb başkanı ali eroğlu kuduz aşısı

Türk Veteriner Hekimler Birliği: Hayvan Kurtarmada Acil Eylem Planımız Yok, Hazırlanmalı

Av Kopegi Mobilya Atolyesinde Cikan Yanginda Hayatini Kaybetti 2 1

Av Köpeği, Mobilya Atölyesinde Çıkan Yangında Hayatını Kaybetti