in

7 Yıldır Gözü Gibi Baktığı Engelli Kargaya El Konulacak!

İddiaya göre; 7 yıl önce yaralı halde yavru bir karga bulan Çevik ailesi, o dönem durumu Doğa Koruma Milli Parklar Müdürlüğüne bildirmiş ancak geri dönüş alamamıştı. Uçamayan kargaya 7 yıl boyunca sahip çıkan aile, kapılarana gelen müdürlük çalışanın verdiği haber ile şoke oldu.

Kadıköy’de yerel hayvan koruma görevlisi olan Nur ve Murat Çevik kardeşler 2013 yılında bahçelerindeki kedilerinin ağzından bir yaralı yavru karga kurtardı. Yaralı kargayı veteriner hekime götüren Çevik kardeşler, karganın bir kanadının kırıldığını öğrendi. İddialarına göre, karganın tedavisine başlanırken Çevik kardeşler, durumu Tarım ve Orman Bakanlığı 1. Bölge Müdürlüğüne bildirdi. Müdürlüğü birkaç kez aramalarına rağmen kimse aileye geri dönüş yapmadı.

Karga bu sürede büyüde ancak kanadındaki kırık kaynayamadığı için uçamıyordu. Dışarıda yaşaması mümkün olmadığı için engelli kargaya evlerini açan Çevik kardeşler 7 yıldır kargaya bebekler gibi bakıyordu. Ancak kapılarına gelen DKMP müdürü personelinin verdiği haber ile şoke oldular. Komşuları tarafından şikayet edilen karga müdürlük tarafından alınmak isteniyordu. Üstelik bir de Çevik kardeşlere para cezası verilmişti.

Daha önce bahçedeki kedileri de toplatmaya çalışan komşunun şikayeti sonrası kedilerin zehirlendiğini belirten Nur Çevik, DKMP müdürlüğünü kararına tepki gösterdi.

Nur Çevik:

“Bu kargayı 7 yıl önce bulduk, kanadı kırıktı.  Tedavi ettirdik ancak kanadı kaynamadı. Bu süreçte DKMP müdürlüğünü defalarca aradık ama bize geri dönmediler. Hayvanı o şekilde bırakmaya vicdanımız el vermedi. DKMP müdürlüğünün yardım taleplerimize kayıtsız kalıp şimdi de yapılan bir şikayet ile  bizleri suçlayıp ceza kesmesi de  çok üzücü bir durumdur.”

Bu Kargaya Bizim Gibi Bakabilecek misiniz?

Kendi beslenemeyen kargayı sabah akşam elleriyle beslediklerini belirten Çevik tepkisini şu sözler ile dile getirdi: “7 yıl emek verdiğimiz bu engelli karganın ölünceye kadar bakımını yapacakken bir şikayet ile bu sakat karga alındığı takdirde  bu kargaya haftanın her günü sabah akşam bakabilecek personeliniz var mı?  Özel barındırma yeriniz var mı? Barınakta kanatlı hayvanlara bakılmadığını hepimiz gayet iyi biliyoruz. Barınağa alınan bu kanadı kırık karganın orada aç susuz Milli Parklara transferi beklerken bir de köpek havlamaları eşliğinde stresten kalp krizi geçirip ölme riskini göze alınıyor mu ? Bütün bunları sorgulamak hakkımız diye düşünüyorum.”

Cezasının iptal edilmesini ve karganın kendilerinden alınmamasını isteyen Nur Çevik bu tür kararların insanları duyarsızlaştıracağını düşünüyor. Çevik “Yardıma muhtaç kargalara bakan bir çok insan varken bu karar herkesi tedirgin edecektir..İnsanlar, şehir hayatında bulduğu kargaya korkup  bakmayacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5199 hayvan haklari kanunu

Binlerce Hayvan Dostu Yetkililere İsyan Etti: Hala Neyi Bekliyorsunuz?!

gli

Ayasofya Kedisi Gli’den Üzücü Haber