in

7 Yıl Sonra Türkiye’de Görülmüştü… O Kuş Öldürüldü

Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından kırmızı listeye alınan ve Türkiye’de bölgesel olarak nesli tükenmiş olarak bilinen yakalı toy, 7 yıl sonra kendini gösterdiği Trabzon’da tekrar doğaya bırakılmıştı. O kuş Yozgat’ta avcılar tarafından öldürüldü.

Anadolu’da nesli tükendiği düşünülen ve 1912 yılında Kars’ta, 2013 yılında da Konya’nın Karapınar ilçesi yakınlarında görülen yakalı toy, 7 yıl aradan sonra kendisini Trabzon’da göstermişti. Geçtiğimiz günlerde Akçaabat ilçesinde Sinan Kalkışım isimli vatandaş, kedilerin saldırısından son anda kurtardığı kuşu bir akşam evinde muhafaza ederek doğa fotoğrafçısı arkadaşına haber vermişti. Yapılan incelemede kuşun yakalı toy olduğu anlaşılırken, bitkin halde bulunan kuş için Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri harekete geçmişti. Nesli tükendiği bilinen kuşun veteriner hekim gözetiminde kontrolü yapılırken, kuşun bakımını ise doğa fotoğrafçısı Hakan Kahraman üstlenmişti. İsmi ‘Lazize’ koyulan yakalı toy, 9 günün ardından bin 180 grama ulaşarak Gümüşhane’de doğaya salınmıştı.

Lazize’ye salınmadan önce bir verici yerleştirilmişti. Vericiden Lazize’yi takip eden yetkililer 4 gündür hareket etmedğini görünce sinyal alınan bölgeye gitti. Yetkililer Lazize’nin cesedi ile karşılaştı. Yetkililer ve doğa severler tarafından tedavi edilip özgürlüğüne bırakılan Lazize bir avcı tarafından acımasızca vuruldu!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

i Berdimuhamedov kopek

Türkmenistan Devlet Başkanı Köpeğinin Heykelini Başkente Dikti

Avcilar Tarafindan Vurulan Pelikan Agir Yaralandi

Avcılar Tarafından Vurulan Pelikan Ağır Yaralandı