in

6. Hayvan Hakları Kurultayı Kocaeli’nde Toplandı

Kocaeli Baro Başkanlığı’nın ev sahipliğinde tarafından düzenlenen 6. Hayvan Hakları Kurultayı geçtiğimiz haftasonu Kocaeli’nde toplandı. Her yıl gerçekleştirilen kurultaya farklı illerdeki baroların temsilcileriyle, hayvan hakları konusunda faaliyet gösteren kuruluşların temsilcileri katıldı.

baro-ajanimo2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Her yıl Türkiye Baroları tarafından düzenlenen, bu yıl ise Kocaeli Barosu Hayvan Hakları Komisyonu’nun ev sahipliğinde altıncısı düzenlenen Hayvan Hakları Kurultayı, Luxor Garden Otel’de gerçekleşti. Programda konuşan Baro Başkanı Av. Sertif Gökçe, ”Kocaeli Barosu olarak, her zaman hayvan hakları konusunda atılacak adımların öncüsü ve destekçisi olacağız” dedi.

İki oturum şeklinde gerçekleşen kurultayın birinci oturumunda katılımcılar hayvan hakları konusundaki fikirlerini paylaştı. İkinci oturumda ise katılımcı baroların sunumları, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulacak deklarasyonun okunması ve imzaya sunulması, sonraki çalıştay ve kurultay barolarının belirlenmesi için oylaması ve sonuç bildirgesinin okunması gerçekleşti. Programda son olarak katılımcılara vejetaryen menüden oluşan gala yemeği verildi.

baro-ajanimo4

“Öncü ve Destekçi Olacağız”

Programda açılış konuşmasını Baro Başkanı Av. Sertif Gökçe gerçekleştirdi. Başkan Gökçe şunları söyledi: “Bugün burada ortak bir duyarlılığı paylaşmak ve mevcut sorunlara kalıcı çözümler bulabilmek için toplanmış bulunuyoruz. Hayvan Hakları Evrensel Bildirisi’nde de belirtildiği gibi; bütün hayvanlar yaşam önünde eşit doğarlar ve var olma ve saygı görme hakkına sahiptirler. Ancak henüz yavru olan köpeklerin bile hukuka aykırı olarak toplanarak yaşamalarına izin verilmediğini ve ne acıdır ki, toplumun bir kesimi tarafından bu savunmasız canlılara işkence yapıldığını dehşete kapılarak ve üzülerek görmekteyiz. Bugün, insanlığa ve insan onuruna yakışmayan bu hastalıklı davranışlar karşısında sessiz kalmak, tepki göstermemek, kötülüğün, zalimliğin ve vahşetin artarak çoğalmasına izin vermek anlamına gelmektedir. Kocaeli Barosu olarak, her zaman hayvan hakları konusunda atılacak adımların öncüsü ve destekçisi olacağız”

https://www.youtube.com/watch?v=syPmzko23d0

“Esareti Meşrulaştırıyorlar”

Gökçe’nin ardından konuşan Kocaeli Barosu Hayvan Hakları Komisyon Başkanı Av. Mücella Elgin ise şunları söyledi: “Ülke olarak zor günlerden geçtiğimiz günlerde birlikteyiz. Ülke gündemimizde yerini hiç değiştirmeden koruyan şey tartışmasız hayvan hakları ihlalleridir. Devletimizin yönettiği algı yönlendirme politikası kapsamında hepimizin talep ettiği ve zaten olması zorunlu düzenlemeleri yaparken yasanın içini boşaltan hükümlerle özellikle sokak hayvanlarımız için çok sıkıntılı günler getirecek bir durum yaratmayı başarmıştır. Hayvan hakkı savunucusu olduğunu iddia eden bir kısım sivil toplum kuruluşunu da yanına alarak tecriti ve esareti meşrulaştırmak için yoğun bir çalışma içindedir. Kocaeli Barosu olarak hayvan hakları koruyucusu hukukçuların anayasası niteliğinde önemi bulunan 5199 sayılı yasa üzerinde yapılması planlanan değişikliklerin ve gelinen son durumun fotoğrafını çekmek, neler yapabileceğimizi görmeyi hedefledik”

Kurultay’a katılan Hayvan Hakları İzleme Merkezi ve Komitesi – HAKİM temsilcisi Burak Özgüner de, Ocak ve Şubat aylarında raporladıkları hayvan hakları ihlâllerini paylaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

guzelyeleliat

Hayran Kalınacak Güzellikteki 14 At

devekuşu ajanimo1

Devekuşları Kafasını Neden Kuma Gömer?