in

6 Aydır Vücudundaki 126 Saçmayla Yaşayan “Nazlı” Köpek Öldü

Antalya’da tüfekle vurulduktan 3 ay sonra bir bahçede bulunan ve vücudundaki 126 saçmayla yaşayan ve dün basında yer alan “Nazlı” köpek öldü.

Vücuduna aldığı 126 saçma sebebiyle yürüme engelli olan ve bir gözü görmeyen Nazlı köpek uzun zamandır hayvanseverler arasında tartışmaya neden oluyordu. Bazı hayvan hakkı savunucuları, Antalya ASKODER Başkanı Mehmet Orhan tarafından bakılan Nazlı köpeğin dilendirildiğini, üzerinden para kazanıldığını iddia ediyordu.

5 Aydır Vücudundaki 126 Saçmayla Yaşayan Nazlı Köpek Öldü 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hatta Hayvanları Koruma Derneği (HAYKOD) konuyla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulundu ve savcılık Nazlı köpeğe el konulmasına karar verdi. Ancak karar uygulanamadan Nazlı köpek hayatını kaybetti. Mehmet Orhan, beyaz pamuğa sardığı köpeği Altınyaka Mahallesi’ndeki ormanlık alanda hazırladığı mezara gözyaşları içerisinde gömdü.

Nazlı köpeğin tedavi süreci ile ilgili bilgi aldığımız Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi Müdürü Cem Aksu Nazlı’nın fakülte hatanesinde  5-6 aydır tedavi gördüğünü (yatılı olarak değil). Boyun fıtığı, dalak alınması gibi gerekli ancak ağır operasyonlar geçirdiğini belirtti. Nazlı’nın vücudunda birçok saçma olduğunu belirten Aksu, bu saçmaların saysının fazla olması nedeniyle operayonla alınamadığını da belirtti.

Nazlı köpek dün “bebekler gibi bakıldığı” ve filmi yapılacağı haberleriyle basında yer almıştı. Hayvan hakkı savunucuları yaraları olan ve hareket edemeyen Nazlı köpeğin filmde oynatılma düşüncesine sert tepki göstermişti. Birçok sağlık problemi bulunan Nazlı’nın iyi bakılmadığı da iddialar arasındaydı.

5 Aydır Vücudundaki 126 Saçmayla Yaşayan Nazlı Köpek Öldü 2

Dernekler Birbirlerini Suçluyor

Sosya medya hesabından tüm iddiaları reddeden Mehmet Orhan karşı suçlamalarda bulunarak Haykod Barınağı’nın Nazi kampı gibi olduğunu iddia etti. Orhan , Nazlı’nın tedavisinin Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde yapıldığını, evlerinde her gün eşinin Nazlı’ya masaj yaptığını açıkladı.

Daha önce ASKODER Kedi Köyü’nde bulunan hayvan cesetleri nedeniyle Mehmet Orhan’a 5199 sayılı yasaya göre ‘Hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek’ten dolayı 54 bin 600 lira para cezası kesilmişti.

Ayrıca Antalya Can Dost Derneği, Askoder Derneği’yle ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunmuş, Mehmet Orhan hakkında ‘Dernekler Kanununa’ muhalefetten dava açılmıştı. Davanın 4’üncü celsesi bugün  Adalet Sarayı’ında görüldü. 5. Asli ceza Mahkemesi’nde görülen davaya Mehmet Orhan katılmazken, dava bilirkişi raporunun mahkemeye sunulmaması nedeniyle Aralık ayına ertelendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ünlü Ressamların Eserlerinden Esinlenerek Yapılmış Kedili İllüstrasyonlaröç

Ünlü Ressamların Eserlerinden Esinlenerek Yapılmış Kedili İllüstrasyonlar

Günlerce Obrukta Mahsur Kalan Tilki Kurtarıldı.

Günlerce Obrukta Mahsur Kalan Tilki Kurtarıldı