in

557 Yırtıcı Kuşun Üçte Birinin Soyu Tehlikede

ABD Utah Üniversitesi’nden Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu’nun 2000 yılından itibaren 11 bin kuş türüyle ilgili 2 milyondan fazla veriyi kapsayan dünya kuşları veri tabanı, 7 bilim insanıyla analiz edildi. Analiz sonuçlarına göre akbaba, kartal, doğan ve baykuş gibi 557 yırtıcı kuş türünün üçte birinin soyunun tehlikede veya tehlikeye girmek üzere olduğu belirlendi.

Analiz sonuçları, ‘Dünyanın yırtıcı kuş türlerinin araştırma ve koruma öncelikleri: Tropik yırtıcı kuşlar hakkındaki bilgi eksikliği’ başlığıyla bilimsel dergilerden Diversity & Distributions’da makale olarak yayımlandı.
557 Yırtıcı Kuşun Üçte Birinin Soyu Tehlikede 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Çalışma, ABD‘de Utah ve Türkiye‘de Koç üniversitelerinde öğretim üyesi olan biyolog, ekolog, kuş ve doğa koruma bilimci Doç. Dr. Şekercioğlu’nun eski doktora öğrencisi ve ABD göçmen kuş araştırma merkezi Smithsonian Migratory Bird Center’da görevli Dr. Evan Buechley öncülüğünde yapıldı.
557 Yırtıcı Kuşun Üçte Birinin Soyu Tehlikede 4
Analiz çalışmalarına, Utah Üniversitesi‘nden Monte Neate Clegg, Finlandiya Helsinki Üniversitesi‘nden Andrea Santangeli, Portekiz Azor Adaları Üniversitesi‘nden Marco Girardello, ABD HawkWatch International’dan Dave Oleyar ve ABD Idaho Peregrine Fund’dan Christopher J.W. McClure da katıldı.
557 Yırtıcı Kuşun Üçte Birinin Soyu Tehlikede 6
Doç. Dr. Çağan Şekercioğlu, tüm ülkeleri kapsayan çalışmada dünyadaki tüm yırtıcı kuşları analiz ettiklerini açıkladı. Makalede akbabalar, kartallar, doğanlar ve baykuşlar gibi tüm 557 yırtıcı kuş türünün soy tehlike ve araştırma durumunu incelediklerini anlatan Doç. Dr. Şekercioğlu, bu 557 türün üçte birinin soyunun tehlikede veya tehlikeye girmek üzere olduğuna dikkat çekti.
Soyu tehlikede olan kuş türlerinden Türkiye’dekilere de vurgu yapan Doç. Dr. Şekercioğlu, bunların küçük akbaba, bozkır kartalı, ulu doğan, büyük orman kartalı, şah kartal, küçük kerkenez, kızıl çaylak, kara akbaba, bozkır delicesi, ala doğan ve sakallı akbaba olduğunu belirtti. Bilimsel makalelerin üçte birinin soyu tehlikede olmayan 10 yaygın yırtıcı kuş türü üzerine olduğunu da belirten Doç. Dr. Şekercioğlu, “Yüzlerce tür araştırılmıyor ve bunların birçoğu soyu tehlikede olan tropik kuş türleri ve ada endemikleri” dedi.
Ada endemiği olmayan, soyu tehlikede veya tehlikeye girmek üzere olan tropik kuşlara örnek olarak cambaz kartal, kızıl yengeç şahini, gri doğan, Shelley’nin puhu kuşu gibi türlerden bahseden Doç. Dr. Şekercioğlu, “Ada endemiği ve soyu tehlikede veya tehlikeye girmek üzere olan tropik kuşlar arasında ise boy ve kanat alanı olarak dünyanın en büyük kartalı olan Filipin kartalı, Java şahin kartalı, Flores şahin kartalı, Papua kartalı, Galapagos şahini, Havai şahini, Ridgway’in şahini, Küba kara şahini, Madagaskar balık kartalı, Henst’in çakırkuşu, küçük bubuk baykuşu, Sumba bubuk baykuşu ve Ryükyu ishak kuşu gibi çok önemli ve ilginç kuşlar var” diye konuştu.
557 Yırtıcı Kuşun Üçte Birinin Soyu Tehlikede 3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Halk Kütüphanesinin Sevimli Personelleriöç

Halk Kütüphanesinin Sevimli Personelleri

ABDde Bir keçi Onursal Belediye Başkanı Seçildimö.

ABD’de Bir keçi, Onursal Belediye Başkanı Seçildi