in ,

5 Haziran Dünya Çevre Günü Nedir?

Dünya Çevre Günü, 1972 yılından itibaren her yıl 5 Haziran günü çeşitli kutlamaların, bireysel ve toplu eylemlerin yapıldığı, ayrıca çevreye ve doğaya verilen önemin artırılmasının amaçlandığı farkındalık yaratma günüdür.

Dünya Çevre Günü, 1972 yılında İsveç‘in Stockholm kentinde gerçekleşen Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı‘nda alınan karar ile her yıl 5 Haziran günü kutlanmaktadır. Kutlamalar; bireysel veya örgütsel şekilde olmaktadır. Yapılan kutlamaların amacı ise dünyaya, doğaya ve çevreye daha duyarlı yaklaşılması için bir farkındalık yaratabilme çabasıdır.

5 Haziran Dunya Cevre Gunu Nedir 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

100’den Fazla Ülke Dünya Çevre Günü’nü Kutluyor

Dünya Çevre Günü, kutlanmaya başladığı ilk günden bugüne kadar büyük değerler kazanmış ve pek çok ülke bu özel güne katılım sağlamıştır. Gerek sosyal gerek siyasal adımlar atılarak hazırlanmış bu önemli gün, dünya genelinde çevre için pozitif adımların artırılmasını amaçlamaktadır. 100’den fazla ülkenin katılım gösterip, kutlamalar ve eylemler gerçekleştirdiği Dünya Çevre Günü’nde, her yıl gezegen için çok daha fazlasını yapmamız gerektiğinin farkına varıyoruz. Bu nedenle, hem yaklaşan 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nden de esinlenerek sizler de gezegeni çok daha iyi bir yaşam alanına dönüştürebilmek için harekete geçebilirsiniz.

5 Haziran Dunya Cevre Gunu Nedir 3

Bu Yılki Tema ‘Ekosistem Restorasyonu’

Her yıl 5 Haziran Dünya Çevre Günü’ne özel olarak bir tema seçen Birleşmiş Millet Çevre Programı, bu yıl da geleneği bozmadı. Bu yılın teması ise ‘Ekosistem Restorasyonu’ olarak açıklandı. Ekolojik restorasyon; bozulmuş veya tahrip olmuş bir ekosistemi, eski haline döndürme anlamında kullanılmakta ve bu alanda çalışmalar yürütülmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Birlikte Buyuyen Kedi ve Kopegin Dostluguna Bayilacaksiniz

Birlikte Büyüyen Kedi ve Köpeğin Dostluğuna Bayılacaksınız

Bariyerlerde Asili Kalan Esegin Imdadina Suruculer Kostu

Bariyerlerde Asılı Kalan Eşeğin İmdadına Sürücüler Koştu