in

41 Yıllık Ayakkabıcı İbrahim Kılpelit Köpekler İçin Özel Ayakkabı Üretiyor

Çorum’da uzun yıllardır ayakkabı, mest ve çanta üretimi yapan İbrahim Kılpelit, pandemi döneminde köpekler için koruyucu ayakkabı üretimine yöneldi.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını geleneksel üretimde değişimi de beraberinde getirdi. Çorum’da dünyanın en dar arastası olarak bilinen ‘Dikiciler Sokağı‘nda ayakkabıcılık yapan 53 yaşındaki İbrahim Kılpelit‘in deriden imal ettiği patik şeklindeki koruyucu ayakkabılar, hayvanseverlerin gözdesi oldu. Köpeklerin ayak ölçüleri alınarak özel olarak üretilen koruyucu ayakkabılar dünyanın en dar arastasını ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor.

pandemi doneminde kopek ayakkabilari uretmeye basladi

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Ayakkabıları, Köpeklerin Ayak Uzunluğu ve Tırnak Genişliğine Göre Özel Olarak Hazırlıyor

12 yaşında mesleğe atıldığını belirten ayakkabı ustası İbrahim Kılpelit, son bir yıldır da köpek ayakkabı üretimi yaptığını söyledi. Ayak uzunluğu ve tırnak genişliğine göre ayakkabıları ürettiğini anlatan Kılpelit, her hayvanın yapısının farklı olduğunu dile getirdi. Köpek ayakkabılarının pandemi döneminde kendisi için ayrı bir ekmek kapısı olduğunu kaydeden Kılpelit, yaptığı açıklamada, “Günde 2 takım ayakkabı üretimi yapıyorum. Çünkü köpek ayakkabılarında verilen ölçülere göre şablonunu çıkarıp diktikten sonra teslim ediyorum. İzmir, İstanbul, Ankara ve Türkiye’nin farklı illerinden sipariş verenler oluyor. Bunun yanı sıra patik ve mest üretimi yapıyorum.” dedi.

pandemi doneminde kopek ayakkabilari uretti

Köpeklerin Ayak Sağlığı Düşünülmüş

Köpek ayakkabılarının kullanışlı olduğunu söyleyen Kılpelit, “Ayakkabılar 30 derecede elde yıkanmalı. Yüksek derecede yıkanırsa deri kavlama yapar. Ayakkabılarda plastik kullanmadık. Köpeklerin ayağı kayarsa diye alt kısma lastik geçiriyorum, Ayrıca ayakkabı içerisine tabanlık koyuyorum. Bastığında yumuşak oluyor. Çift katlı deriden oluşuyor. İsteyen olursa yünlü, bezli, astarlı da yaparım ama leke yapmaması için safi deri olması daha iyi.” ifadelerini kullandı.

pandemi doneminde kopek ayakkabisi uretti

“45 Yıldır Ayakkabıcıyım Bunun Kadar İlgi Görenini Görmedim.”

Köpek ayakkabılarına gösterilen ilginin başka ürünlere gösterilmediğini aktaran Kılpelit, “Güney Kore’den turistler gelmişti. Köpek ayakkabılarını görünce ilgilendiler. Milletin dikkatini çekiyor. İmkanım olsa renkli renkli yaparak buraları süsleyebilsem. Daha çok yapabilsem. Halk Eğitim Merkezi bunu değerlendirmeli. Dünyanın her tarafında pazarlanabilecek bir ürün. Gençlere öğretilmesi lazım. Biz bugün var yarın yokuz. Çok çırak yetiştirdim ancak böyle şeylerle ilgilenmiyorlar. Bu el yapımı el sanatı.” şeklinde konuştu.

pandemi doneminde kopek ayakkabisi uretiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Izinsiz toplanan 346 orkideye 160 bin TL ceza

İzinsiz Çiçek Toplayan 2 Kişiye 160 Bin Lira Ceza Kesildi

Karatas sahillerini kaplayan madde arastiriliyor

Onlarca Canlının Yaşadığı Lagün Bilinmeyen Madde ile Kaplandı