in

4 Nisan’da Sokak Hayvanlarının Farkına Varalım!

Bugün 4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Günü. Bugün fikri, ilk olarak 2010 yılında Hollanda’da Sokak Hayvanları üzerine yapılan bir konferans sırasında ortaya çıkmış. Şu an 33 ülkede kapsamlı olarak kutlanıyor. 4 Nisan bize, bu dünyanın yalnızca insanlığa ait olmadığını, en az kendimiz kadar diğer canlıları da gözetmemiz gerektiğini hatırlatıyor.
dunya-sokak-hayvanlari-gunu-ajanimo-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Ülkemizde de kutlanan sokak hayvanları gününde birçok veteriner kliniği ve gönüllü kuruluş bugüne dikkat çeken çalışmalar yapıyor. Bireysel olarak farkındalık yaratmanın ve aynı amaç için bir araya gelmenin önemine vurgu yapılıyor. Üstelik hem global hem de lokal olarak sosyal medya üzerinden çalışmalar da yürütülüyor.

dunya-sokak-hayvanlari-gunu-ajanimo-2

Ünlü eğitmen Cesar Milan destek verdiği anlamlı günü şöyle anlatıyor: “4 Nisan tüm gezegen üzerinde 600.000.000 sahipsiz hayvana, şefkat ve özen göstermek için harekete geçme günü olarak kutlanmaya başlanmış özel ve önemli bir gündür. Sokaklar dünyamızda hayvanlar için güvenli yer olmaktan çıkmıştır. Hayvanlar sokaklarda yoksul ve sefil bir hayat sürmektedir. Onlar, genellikle aşırı sıcak ve soğuklara, açlığa ve susuzluğa bağlı hastalıklara ve istismara maruz kalmaktadır.

Small dog

İnsanlar sokakta yiyecek arayan hayvanları görmezden gelmekte yada çoğu o güzel hayvanlardan rahatsız olmakta, kir ve hastalık bulaşır endişesiyle bazı insanlar onlara dokunmamaktadır. Oysa onlar mahallenizin görüntüsünü kirletmez,bize hastalık bulaştırmaz. Şehirleşmeyle birlikte yaşam alanlarını ellerinden aldığımız tüm canlara borcumuz var. Bu borcu en azından onları farkına vararak, onlara zarar vermeyerek ödeyebiliriz. Bu nedenle Dünya Sokak Hayvanları Günü oldukça önem arz ediyor. Ülkelerin bu günden bilinci yükseltmesi bekleniyor.”

dunya-sokak-hayvanlari-gunu-ajanimo-4

İnsanların çoğu sokak hayvanları bakmayı bir sıkıntı olarak görüyor. Ancak hepimiz, son derece acımasız bir hayatın gerçek yaşam hissini alan varlıklarız. Bu nedenle hayvanları ufak bir yardımı çok görmemeliyiz.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=-ptTjLBsMBk&feature=youtu.be

Sokak hayvanlarının yaşadığı zulme dikkat çekmek için farkındalık çalışmalarının, eylemlerin yapıldığı bugünde, kapınızın önüne bir kap mama, bir kap su bırakmayı, bir sokak hayvanının başını okşamayı, onlarla ortak yaşam alanını paylaştığımızı unutmamayı diliyoruz. Sokak hayvanlarının yaşadığı zorluklara dikkat çekmek ve insanların bilinçlenmesini sağlamak için lütfen sadece bugün değil, her gün desteklerinizi esirgemeyi eksik etmeyin!  Ve sokak hayvanlarını sevin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hayvan Hakkı ihlali Kabahat Değil Suç Sayılacak Ajanimo 3 2

Yasa için Bir Adım: Hayvan Hakkı İhlali ‘Kabahat’ Değil ‘Suç’ Sayılacak

urfalıhüseyin ajanimo2

Ebu Hureyre’yi Örnek Alan Urfalı Hüseyin ve Sokak Kedileri