in

4 Güvercini Ezerek Öldüren Şoför Para Cezası Aldı

HAYTAP İzmir Temsilcisi Esin Önder, geçen 22 Ekim’de araç trafiğine kapalı Konak Meydanı’nda 4 güvercini ezerek öldüren, bir bankanın zırhlı para nakil aracının şoförüne, para cezası uygulanması için İzmir Valiliği’ne başvurusu sonuç verdi. Nakil aracı şoförü 2 bin 104 lira para cezası aldı.

kuş-ezme-izmir

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hayvanlara karşı yapılan kötü muamele ve şiddete karşı yasal olarak yaptırımlar oldukça kısıtlı. Kişisel ve örgütsel çabalarla adım atılmaya çalışılıyor. Bu konuda en duyarlı isimlerden birisi olan Esin Önder’in İzmir’deki güvercinler için mücadelesi aylarca sürdü. İzmir Valiliği ise konunun araştırılması için Konak Kaymakamlığı’nı görevlendirdi. Kaymakamlığın oluşturduğu; İlçe Tarım Müdürlüğü, Konak Belediyesi ve hayvanseverden bir temsilcinin yer aldığı denetleme kurulu, Konak Meydanı’na hızla giren bir kamu bankasının zırhlı para taşıma aracı ile meydanın simgesi güvercinlerin arasına dalıp, uçmaya fırsat bulamayan 4’ünü ezen araç şoförü Ö.F.Ö.’ye, dün 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Yasası kapsamında kuş başına 526 TL olmak üzere toplam 2 bin 104 TL para cezası verdi.

esin-onder-ajanimo-1

Konuyla ilgili açıklama yapan Esin Önder, “Tanıkların isim ve telefonlarıyla İzmir Valiliği, Konak Kaymakamlığı ve Konak Belediyesi’ne aylar önce başvurup, kasıtlı olarak 4 kuşun ölümüne neden olan kişinin kurumdan bulunarak, görenlerin de ifadeleri alınarak, güvercin başına idari ceza verilmesini istedik. Bu işin peşini bırakmadım ve kurulda bunu sık sık gündeme getirdim.” dedi. Sözlerine, “Sonunda görüntülere ve şahitlere ulaşılıp ifadeleri alındıktan sonra bu cezanın kesilmesine karar verildi. Hiçbir canlının yaşamı parayla ölçülemez ama bu ceza hayvanlara şiddet uygulanmasının, öldürülmesinin önüne geçmek için bir uyarı, örnek karar oldu”  diyerek devam eden Önder’in çabalarıyla şikayetlerin takip edilerek sonuca kavuşturulacağını bir kez daha kanıtladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

lir kusu ajanimo 2 1

En Taklitçi Kuşun Hangisi Olduğunu Biliyor musunuz?

18 Farklı Ürünle Evinizi Kediler için Uygun Hale Getirebilirsiniz Ajanimo 18 1

17 Farklı Ürünle Evinizi Kediler için Uygun Hale Getirin!