in

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü Neden Önemli?

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü ülkemizde ve birçok ülkede kutlanıyor. Peki indirimlerin, kutlamaların ve etkinliklerin yapıldığı bu gün nasıl ortaya çıkmış? Neden bu günü önemsemeliyiz?

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla belediyeler, dernekler etkinlikler yaparak kutlar. Firmalar bu özel günde indirim yapar. Ancak 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü tüm bunların ötesinde çok daha önemli bir gün.

Gezegende beraber yaşadığımız canlıları şu ana kadar yeterince koruduğumuz söylenemez. Bizler Dünya üzerindeki nüfusumuz hızla artarken, hayvanların sayısı azalmaya devam ediyor. İşte 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü tam da bu yüzden önemli.

kutupon

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü Nasıl Ortaya Çıkıyor?

Alman yazar Heinrich Zimmermann, 24 Mart 1925’te hayvanları koruma günü temalı ilk buluşmasını Berlin’deki bir spor salonunda gerçekleştirdi. Ve bu buluşmaya 5 bine yakın kişi katıldı. Etkinlik ilk kez 1929’da 4 Ekim’de yapıldı. Başlangıçta sadece Almanya, Avusturya, İsviçre ve Çekoslovakya’da kutlanan 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü, Zimmermann’ın Mayıs 1931’de  İtalya’da düzenlenen Uluslararası Hayvan Koruma Kongresi kongresinde 4 Ekim Dünya Hayvan Günü’nü evrensel hale getirme önerisi oybirliğiyle kabul edildi.

0061d14ab8750d3bf517d8210207b3b1

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü Neden Önemli?

WWF, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nün neden bu kadar önemli olduğunu şöyle açıklıyor:

“Yaşam için gerekli olan hemen hemen her şeyin karşılanmasında doğaya ve onun çeşitliliğine muhtacız. Yaşamımız, bitkilerin ve hayvanların olağanüstü değişkenliği, onların yaşadıkları yerler ve içinde bulundukları ortamlara bağlı.  Ancak doğal kaynaklara yönelik talebimiz sürekli arttığı için bu çeşitlilik tehdit altında.

Bugün, yeryüzünde 7 milyar insan yaşıyor. 2050 yılında ise bu rakamın 10 milyara yaklaşacağı öngörülüyor. İnsanlar çoğalıyor ama bizim dışımızdaki canlı türleri için durum, bunun tam tersi. Hızla artan nüfus, yapılaşma, doğal alanların tahribatı, yasa dışı avcılık ve ticaret, yaban hayatın dengesini bozuyor ve yaban hayatın canlıları bir yok oluşa doğru sürükleniyor. Özetle, biz çoğalırken dünyamızı paylaştığımız diğer canlıların sayısı hızla azalıyor.

Gezegenimize ve barındırdığı çeşitliliğe dair henüz keşfedilmemiş pek çok tür var. Ancak açık olan bir şey var: mevcut değerlerimizi hızla kaybediyoruz. Bu nedenle 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü sadece gözümüzün gördüğü hayvanları değil, yeryüzünde var olan tüm hayvanların da yaşam hakkına sahip olduklarını hatırlamamız açısından çok önemli.”

WWF; Yaşayan Gezegen Raporu’nda biyolojik çeşitliliği izlemek için Yaşayan Gezegen İndeksi’ni kullanıyor. 2.500’den fazla türü inceleyen Endeks, 197

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kuyucuk Gölü Kuş Cenneti öç

Kuyucuk Gölü Kuş Cenneti Kurudu

yanginda nefessiz kalan kedi kalp masajiyla hayata donduruldu

Yangında Nefessiz Kalan Kedi, Kalp Masajıyla Hayata Döndürüldü