in

31 Keçi Zehirli Zirai İlaç Yüzünden Öldü

Çanakkale‘nin Bayramiç ilçesinde, bir tarlaya atıldığı öne sürülen zirai ilacın bulaştığı otlardan yiyen 31 keçi öldü.
31-keci-zehirli-ot-yüzünden-oldu-ajanimo-2

Bayramiç’e 17 kilometre mesafedeki Sarıdüz Köyü’nde yaşayan Cahide Darıcı ve Mehmet Özden’in tarlasında ekili olan soğan, sarımsak ve buğdaylara, henüz kimliği belirlenemeyen kişi ya da kişilerce zehirli zirai ilaç atıldığı iddia edildi.

Tarlanın ortaklarından olan Mehmet Özden’in annesi Rahime Özden’e (65) ait küçükbaş hayvan sürüsü tarlada zirai ilaçlı otlardan yedi. Sürüdeki 21’i yavru 31 keçi zehirlendi.

31-keci-zehirli-ot-yüzünden-oldu-ajanimo-1

Rahime Özden, geçen 12 Mart’ta oğlu ve görümcesini sahibi olduğu tarlada otlayan oğlak ve keçilerin bir süre sonra ağızları köpürerek telef olmaya başladığını söyledi. Bunun üzerine veterinere başvuran Rahime Özden, hayvanlarının zehirli ilaç nedeniyle öldüğünü öğrendi.

Tarlanın sahibi olan oğlu ve görümcesinden herhangi bir zirai ilaç atılmadığını öğrenen Rahime Özden, “Tarlada zehirli ilaca maruz kalan bitkiler dahi kurumaya başladı. Bu vicdansızlığı kim, nasıl yapabilir? Ağzı, dili olmayan hayvanları öldürmek nasıl bir vicdansızlıktır? Damızlık oğlaklarım ve keçilerim öldü. Bu hayvanlara güvenerek mandıracıdan süt parası, ot, yem aldım. Bu yükün altından nasıl kalkılır? Bunu yapan kişide hiç mi vicdan yok” söleriyle tepkisini dile getirdi.

Düşkün Leylekler Evi Hayvanlara Şifa Dağıtıyor

Silivri’nin Dewey’i Kedi Duman’ın Küçük Melekleri