in ,

300 Milyon Yıllık Fosil, Nesli Tükenen Köpek Balığına Ait Çıktı

ABD’nin New Mexico eyaletinde, 7 yıl önce keşfedilen 300 milyon yıllık bir fosilin dişleri, nesli tükenmiş bir köpek balığı türüne ait olabileceğinin izlerini taşıyordu.

Yapılan çalışmalar sonucunda kalıntıları 2013’te Albuquerque kentinde gün yüzüne çıkan köpek balığı türüne yeni bir isim verildi: Dracopristis hoffmanorum (Hoffman’ın Ejderha Köpek Balığı). Fosili keşfeden araştırmacı John-Paul Hodnett köpek balığına isim ararken, fosilin bulunduğu arazinin sahibi Hoffman ailesinden ve ejderhayı andıran çene yapısı ile yüzgecinden ilham aldı. Hayvana ilk rastlanıldığında geçici olarak “Godzilla” lakabı verilmişti.

773x435 cmsv2 b903f0f2 a49d 56dd 8f36 eb45b3a9d035 5565148

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

7 Yıllık Araştırma Geçmişe Işık Tuttu

Hodnett ve ekip arkadaşlarının 7 yıllık çalışmasını kapsayan ve yeni bir adla tanımlama yapılan hayvanın daha önce bilinmeyen bir türe ait olduğunu yazan makalesi, ‘New Mexico Museum of Natural History & Science’ adlı bilim dergisinde yayınlandı. Hodnett’in aktardıklarına göre 300 milyon yıllık fosilin bulunduğu Manzano Dağlarındaki arazi, benzer hayvan kalıntılarıyla dolu ve bölgedeki maden ocaklarının kazı çalışmaları sayesinde bu fosillere ulaşmak da oldukça kolay. Hoffman’ın Ejderha Köpek Balığının bugüne kadar keşfedilen benzer fosiller arasında bütüne en yakın yapıya sahip olduğu belirtiliyor.

Kaynak: Euronews

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Terk Edilen Kuru Gole Donus Basladi

Terk Edilen ‘Kuru Göl’e Geri Dönüş Başladı

Iyilesen Leylek ve Pelikan Ozgurlugune Kavustu

İyileşen Leylek ve Pelikan Özgürlüğüne Kavuştu