in

3 Hayvan Türü ‘Kritik Olarak Tehlike Altında’

Kırmızı Liste’ye alınan ve nesli tükenmekte olan hayvanlar Borneo orangutanı, balina köpek balıkları ve çekiç başlı köpek balıkları olarak belirlendi.

one-cıkan-Bornean_Orangutan

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Dünya Doğa ve Doğal kaynakları Koruma Birliği (IUCN) yayınladığı Kırmızı Liste’yle Borneo orangutanı, balina köpekbalığı ve çekiç başlı köpekbalığının neslinin tükenmekte olduğunu açıkladı.

Yayınlanan listeye göre dünyanın en büyük balık türü olan çekiç başlı köpek balıkları ve balina köpekbalıkları da Borneo orangutanıyla aynı kaderi paylaşıyor.

balina-köpekbalıgı

50 Yıl Sonra Tükenmiş Olacaklar

IUCN tarafından yayınlanan son ”Kırmızı Liste”de özellikle Borneo orangutanından ‘‘kritik bir biçimde tehlikede olan bir tür” olarak bahsediliyor.

1973’te Borneo orangutanlarının nüfusu 288 bin 500 iken bu rakam günümüzde 100 bine kadar gerilemiş durumda. IUCN‘ye göre bu hayvanların doğal yaşam koşulları korunmaz ve avlanmalarının önüne geçilmezse nesilleri 50 yıl sonra tükenmiş olacak.

cekic-baslı-köpekbalıgı

En Büyük Balık Yok Oluyor

Çekiç başlı köpek balıklarıyla balina köpek balıkları da kontrolsüz avlanma nedeniyle “Tehlike altında olan türler” listesinde üst sıralarda yer alıyor. Boyu 12 metre 65 santime varabilen dünyanın en büyük balıkları olan balina köpekbalıkları, eti ve bazı Asya ülkelerinde sabun yapımı için avlanıyor.

Hindistan, Tayvan ve Filipinler gibi bazı ülkeler bu türü korumak üzere avlanmalarına sınırlamalar getirirken Çin,Umman ve uluslararası sularda bu hayvan dostlarımız hala avlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dugun one cıkan

Düğüne Gelen Davetlilerden Çiçek Yerine Köpek Maması İstediler

euro2016 guve

Euro 2016 Finalinde Kelebek Etkisi!