in

2015’in En Güzel Kareleri

Bir yılın daha sonuna gelirken sosyal medyada en çok hangi fotoğraf beğenildi diye merak mı ediyorsunuz? O zaman Reuters fotoğraf seçkileri tam size göre. Fotoğrafın mutlaka bir anı barındırdığını düşünenlerdensiz fotoğraflar kadar hikeyelerini de çok beğeneceksiniz.

 İnsan var mı, insan?

Thomas Peter’ın bu fotoğrafı 2015 yılında dergilerde ve internette yayınladığı zaman Japonya’nın kedi adası kedi severlerin kalplerini ve zihinlerini ele geçirdi.

japon kediler

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Japonya’nın güneyindeki Ehime kentinin Aoshima Adası’nda bulunan bir balıkçı köyündeki kedilerden bir kare. Köyde yaşayanların altı katı kadar kedi burada yaşamakta. (Japonya 25 Şubat 2015, Thomas Peter/Reuters)

Su Aygırı olsanda “Kır Zincirlerini”

Gürcistan sokakları yazın ortasında sular altında kaldığında, hayvanat bahçesindeki hayvanlar parmaklıklardan kaçmayı başardı. Hatta su aygırları, gezintiye çıkmış gibi davrandı ama bu özgürlük uzun sürmedi.

gürcistanda sel
Fotoğrafta Tiflis’te bir su aygırı sel suyunda yürüyor. Yağmur suyundan hasar gören kafeslerinden kaçan diğer hayvanlar ise; kaplanlar, kurtlar, aslanlar ve ayılar…  (Gürcistan, 14 Haziran 2015, Beso Gulashvili/Reuters)

Umudunu kesme Maymun! Ve hayattan payına düşeni al!

“Ama tabi senin bileceğin iş.:)” demekten kendinizi alamıyorsunuz.  Çeşitli kaynaklardan yiyecek toplayan becerikli avcı olarak bilinen şapkalı maymunlar oldukça sevimliler.

maymun
Olmense Hayvanat Bahçesi’nde yaşayan şapkalı maymunlardan bir tanesi kendisine verilen yemekle oynuyor.  ( Belçika, 2 Eylül 2015, Yves Herman / Reuters)

3’ü bir arada

Yeni doğmuş pandalar bir kalıp tereyağı boyunda ya da annelerinin 900 de 1’i kadar olurlar. 2015’te Çin’deki panda yetiştirme merkezinde doğan, fotoğraftaki 3 panda ise, bir hafta ile iki ay aralığında ve birazcık büyükler:)

pandalar
Sichuan kentinde panda yetiştirme merkezinin ziyaretçisi tarafından çekilen bu fotoğrafta dev panda yavruları sepetler içerisinde mutlu görünüyor. (Çin, 21 Ağustos 2015, Stringer/Reuters)

Dev domuz varken kim midilliye ihtiyaç duyar ki?

600 kilograma ulaşan besili domuzun sahibi Zhang onu öldürmek yerine değerli tutmaya karar verdiğinde karşımıza bu tablo çıktı.

çinde domuz
Zhangjiakou’daki  Hebei eyaletinde yaşayan çiftçi Zhang Xianping ile röportaj sırasında çekilen bir fotoğraf ( Çin, 2 Kasım 2015, Stringer / Reuters)

Uçmak özgürlüktür

Frizbi  yarışmasında köpekler ve sahipleri mesafe testlerinde kıran kırana yarıştılar ve objektiflere bu muhteşem fotoğraf yansıdı.

rusya frizbi
Moskova’da bir köpek yarışma esnasında frizbiyi yakalarken (Rusya, 13 Eylül 2015, (Sergei Karpukhin / Reuters)

Hayat sana güzel bebeğim

Mjukuu, Sydney’in Batı Lowland bölgesinde gümüş sırtlı goril grubundan doğan ilk bebek oldu. Aynı zamanda Mbeli’lerin ilk çocuğu olarak Ekim 2014’te dünyaya gelen Mijukuu annesinin sırtından hiç inmiyor.
(Bir not eklersek; bir çok dişi goril dört yılda bir bebek sahibi olmakta.)

gümüş sırtlı goril
Taronga hayvanat bahçesinde yaşayan Mijikuu ve anne Mbeli (Avusturalya, 19 Mayıs 2015, David Gray / Reuters)

Buda mı gol değil 🙂

2015’in başlarında Tayland’da “Kaplan Tapınağı” olarak bilinen bir Buda tapınağına yaban hayatı kaçakçılığı şüphesiyle yetkililer tarafından düzenlenen baskında 140’tan fazla kaplan ele geçirildi. Yerel otoriteler tarafından başlatılan soruşturma sonrasında ise, kaplanların rahiplere geri teslim edilmesine karar verildi.

kaplan ve rahip
Kançanaburi’de Kaplan Tapınağı olarak da bilinen Wat Pa Luang Ta Bua ‘da bir kaplan, rahiple ile oynuyor. ( Tayland, 12 Şubat , 2015, Athit Perawongmetha / Reuters)

Sütün kaynağına yolculuk

Christtine Muschi, Kanada’da bir süt çiftliğinde yaşanan bu muhteşem görüntüyü gördüğü anda kendini kaybetti ve bu anı ölümsüzleştirdi.

inek ve kedi
Sevimli ineğin kediye burnunu sürttüğü an kedi nasıl da kendisinden geçmiş (Kanada, 26 Temmuz 2015, Christinne Muschi / Reuters)

Karpuzun iyisinden de biz anlarız

 2015 yazında sıcak hava dalgası hayvanat bahçesindeki hayvanlarıda etkiledi. Yetkililerde serinlemelerine yardımcı olmak için karpuz gibi çeşitli sürprizler hazırladı.

ayıcık
32 yaşındaki kutup ayısı Cezar Belgrad’taki hayvanat bahçesinde bakıcılarının verdiği karpuzla görüntülendi. (Sırbistan , 20 Temmuz 2015 , Marko Djurica / Reuters)

Mutluluğa kapak aç

Ve portakal suyu…

şempaze
Shenyang’ta bir şempanze , yaz sıcağında serinlemeye çalışıyor. (Çin, 12 Temmuz 2015 , Reuters)

Uçuyorum ben yaaaa.

Hayır, bu bir uçan balık değil. Camın önünden geçerken bir anda çekilmiş bir akvaryum balığı

balık
Tokyo’nun işlek bölgesindeki yoldan geçen biri tarafından fotoğraflanan tropikal bir balık

Annem olmadan asla!

Son üç nesildir sayıları hızla azalan asya fillerinin nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya. Koruma altındaki dişi Asya fillerinin 60 yıldan fazla yaşadığı görülür. Bir anne fil ve onun bebeği güzel bir anı paylaşıyor.

fil
Brugelette’deki Pairi Daiza yabani hayvan parkında – hayvanat bahçesi, botanik bahçesi-  yeni doğmuş Asya filine ayağa kalkması için annesi Farina  tarafından yardım ediliyor. ( Belçika, 25 Mayıs 2015, Francois Lenoir/Reuters)

Size bugün bir alpaka sarıldı mı?

Lisa Vella Gatt ismindeki İngiliz kadın, 2009 yılında Monte Frio Alpakları’nı kurmak için İngiltere’den Portekiz’e taşınmış. Onun 14 alpakı yılda 50 kilogram yün veriyor.

alpak
46 yaşındaki Lisa Vella  Gatt ,Benfeita yakınındaki  çiftliğinde alpaklarından biriyle fotoğraflanmış ( Portekiz 11 Mayıs 2015, Rafael Marchante / Reuters)

Ben sizin bildiğiniz Jaguar’lardan değilim.

Meksika hayvanat bahçesindeki bu minik jaguar yılın bazı zamanları insanlara poz veriyor.  Bu küçük adam büyüdüğünde, yaklaşık 100 kilogram ağırlığında güçlü bir jaguar olacak. 

jaguar
Ciudad Juarez’deki bir hayvanat bahçesinde 4 haftalık jaguar bakıcısı tarafından beslenirken medya karşısında (Meksika 14 Ekim 2015, Jose Luis Gonzalez/Reuters)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

30ipucu 1

30 Pozitif İpucu İle Köpeğinizi Eğitin

kedikosubandi

Kedilerde Yan Gelip Yatmaya Son