in

20 Yıldır Sokaktaki Hayvanları Besleyen Hayvan Dostu Profesör

Sivas’ta hayvan sevgisiyle bilinen kadın profesör, 20 yıldır her gün lokanta ve firmalardan topladığı yiyeceklerle sokak hayvanlarını besliyor.

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Fen Fakültesi Kimya Bölümü Organik Kimya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Hayvan Hakları Federasyonu İl Temsilcisi Prof. Dr. Nurten Tezer, kentteki sokak hayvanlarıyla yakından ilgileniyor.

Kentte hayvan haklarını savunmasıyla tanınan Tezer, 20 yıldır belirlediği 16 noktada bulunan sokak hayvanlarına yiyecek bırakıyor. Hiç yorulmadan, kar, yağmur demeden yıllardır gününün önemli bir bölümünü bu işe ayıran Prof. Dr. Tezer, firmalara ve lokantalara giderek “Hayvanlar için yiyecek var mı?” diye soruyor.

hayvandostu profesor 7

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Aracının bagajında taşıdığı kaplara yemekleri dolduran Tezer, yiyecek yetmediği zamanlar da kuru mama satın alıyor. Aracına binerek tek tek belirlediği 16 noktaya yiyecekleri götüren Nurten Tezer, sokak hayvanlarına geldiğini de kornayla duyuruyor.

Korna sesini duyan hayvanlar ise Tezer’in başına toplanıyor. Hayvanların hepsiyle tek tek ilgilenen ve onları seven Prof. Dr. Tezer, hasta olanların ilaçlarını veriyor, iğnelerini yapıyor, gerektiğinde hayvan barınağına veya veterinere götürüyor.

hayvandostu profesor 5

Soğuk kış günlerini atlatmaları için onlara barınaklar da yapan Tezer, 30’ya yakın kedi ve 70 civarında köpeği besliyor.

Nurten Tezer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hayvanları çok sevdiğini ve bu işe ilk olarak evinin önüne gelen hasta hayvanlara bakarak başladığını söyledi.

hayvandostu profesor 6

Daha sonra sokak hayvanlarıyla ilgilenmeye başladığını anlatan Tezer, “Hayvanlar da bir canlı, onlar da bizim gibi hastalanıyor, besine ihtiyaç duyuyor. İnsanlar bunu görmezden geliyor. Ben de elimden geldiği kadar sokaktaki hayvanları, hasta olanları kontrol etmeye ve beslenmelerine yardımcı olmaya çalışıyorum.” dedi.

hayvandostu profesor 2

“Çöp bile karıştırdığım oluyor”

Prof. Dr. Tezer, günlük belirli bir zamanı sokak hayvanları için ayırdığını anlatarak, “İşten çıktıktan sonra hemen eve gidiyorum, kıyafetlerimi değişiyorum. Sonra yemek toplamaya başlıyorum, çöp bile karıştırdığım oluyor. Çünkü günlük 70 kilogram yemek toplamam gerekiyor. Yetmediği zaman da kuru mama takviye ediyorum. Saat 17.00’den sonra çıkıyorum, yemek toplamam bazen 2 saati buluyor, topladıktan sonra dağıtıma çıkıyorum. Bazen 22.30’da eve dönebiliyorum. Günlük en az 5 saatim böyle geçiyor.” diye konuştu.

hayvandostu profesor 1

Yiyecekleri paça ve işkembe yapan şirketlerden topladığını dile getiren Tezer, “Yazın tavukçulardan kemik alıyorum. Bazı yemekhane ve lokantalardan yemek artıklarını alabiliyorum. Bunların hepsini toparlıyorum ve dağıtıma başlıyorum. Belirlediğim 16 nokta var, 30’a yakın kedi ve 70 civarı köpek var. Ama yolda rastladığım köpeklere de yiyecek veriyorum ve üst üste orada rastlarsam orayı da odak noktama alıyorum. Hayvanları mümkün olduğunca kendi bulundukları yerlerde besliyorum. Kışa girerken bir çoğuna da hastalanmasınlar diye yuva yaptım. Yıllık parazit bakımlarını yapıyorum, hasta olanlar varsa yapabileceğim tedaviyi yapıyorum. 20 yıldır bunları yapıyorum.” ifadelerini kullandı.

hayvandostuprofesor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kediyisopayladovdu

Kediye İşkence Yapan Şahıs Akıl Hastanesine Sevk Edildi

Tuncelide Nesli Tükenmekte Olan Vaşak Silahla Öldürüldüöç

Tunceli’de Nesli Tükenmekte Olan Vaşak Silahla Öldürüldü