in

20 Yıldır İlk Kez Bir Orka İngiltere Kıyılarına Vurdu

İngiltere sahillerine 20 yıla yakın süredir ilk kez bir Orka( katil balina) vurdu. Yetkililer yapılan incelemede aç olduğu anlaşılan balinanın midesinden büyük plastik parçaları çıktığını açıkladılar.

Doğu sahillerindeki bir tuz bataklığında bulunan 5 metrelik genç orkayı inceleyen uzmanlar midedeki plastiğin muhtemelen hayvanın ölüm sebebi olmadığını düşünüyor.

Kıyıya vuran memeli deniz hayvanlarını incelemekle görevli uzman kuruluş (CSIP) İngiltere ve Galler sahillerine 1990 yılından bu yana yalnızca 4 katil balinanın vurduğunu hatırlattı.

Haftalarca önce ölmüş olduğu anlaşılan ve bu yüzden bedeni bozulmaya uğrayan orkanın iç organlarından incelenmek üzere örnekler alındı.

Uzmanlar, koruma projeleri açısından orkaların öncelikli tür olduğunu çünkü en büyük deniz yırtıcılarından biri olarak çok yüksek miktarda kimyasal maddeye maruz kaldıklarını söylüyorlar.

Sahillerde gözlemlerini 1990 yılından bu yana sürdüren uzmanlar İngiltere sularında görülen orka sayısında son yıllarda ani düşüş olduğuna da dikkat çekiyorlar.

Londra Zoologlar Derneği ile Aarhus Üniversitesi tarafından yapılan çalışmalarda Birleşik Krallık sularının dünyanın en kirli denizleri arasında bulunduğu ve büyük bir orka (katil balina )felaketi yaşanabileceği ortaya çıkmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çuvala Koyulup Çöpe Atılan Yavru Köpekler Son Anda Fark Edildiöç

Çuvala Koyulup Çöpe Atılan Yavru Köpekler Son Anda Fark Edildi

Yangından Kurtulan Koalalar Bilinçsizlikten Ölüyoröç

Yangından Kurtulan Koalalar Bilinçsizlikten Ölüyor!