in

2 Yıldır Aynı Dağ Evinin Tavanında Yaşayan Ağaç Yediuyuru

Zonguldak’ın Alaplı İlçesi Yenidoğanlar köyünde yaşayan Recep Akman, fındık bahçesindeki dağ evine yuva yapan, ‘hasancık’ olarak da isimlendirilen koruma altındaki ağaç yediuyuruna gözü gibi bakıyor

Türkiye’de koruma altına alınan kemirgen türler arasında yer alan ve görenlerin sincap ya da fare zannettiği ender görülen ağaç yediuyuru, geçen yıl Zonguldak´ın Alaplı ilçesi Yenidoğanlar köyünde yaşayan Recep Akman´a ait dağ evinin tavanına yuva yaptı. Akman, önce fare sandığı hayvanın nadir görülen  olduğunu öğrenince şaşırdı. Akman, rahatsız olmaması için kulllanmamaya başladığı evine sadece hayvanı kontrol etmek için gidiyor.

2 Yıldır Aynı Dağ Evinin Tavanında Yaşayan Ağaç Yediuyuru 3

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hasancık olarak da bilinen ağaç yediuyuru geçen yıl ve bu yıl dörder yavru dünyaya getirdi. Yavrularının ayrılmasına rağmen kendisi evden gitmedi.

2 Yıldır Aynı Dağ Evinin Tavanında Yaşayan Ağaç Yediuyuru 2

Recep Akman, “Fındık bahçesinde ahşap dağ evimiz var. Buraya fındık sezonu öncesi geliriz. Geçen yıl fareye benzettiğim bir kemirgen türüne rastladım. Uzaklaştırmak istedim ancak kuyruğunun farklı olduğunu gördüm. İnternette araştırma yaptım. Ender görülen ağaç yediuyuru olduğunu gördüm. 2 yılda 8 yavrusu oldu. Burada doğal ortamında yaşıyor. Ağaçlara çıkıyor. Evin içine giriyor. Bizleri izliyor. Yanımıza kadar geliyor. Fındık veriyoruz. Bizimle doğal bir ortamda yaşamını sürdürüyor” dedi.
2 Yıldır Aynı Dağ Evinin Tavanında Yaşayan Ağaç Yediuyuru 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Karadeniz’de 5 Ükenin Katılımı ile İki Uçakla Yunusların Sayımı Yapıldı.öç

Karadeniz’de 5 Ülkenin Katılımı ile İki Uçakla Yunusların Sayımı Yapıldı

Yunus ve Balinaları İnceleyen Uzmanlar MarmaristeÖÇ

Yunus ve Balinaları İnceleyen Uzmanlar Marmaris’te