in

2 Yıl Önce Sahiplenildiği Barınak Ölümüne Neden Oldu

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde Konyaaltı Belediyesi Veteriner İşleri ekipleri tarafından uyuşturucu iğne ile uyutularak barınağa götürülen sahipli köpek Osho hayatını kaybetti.

Antalya‘da yaşayan Ayşegül Çimenli 2 yıl önce, Konyaaltı Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’nden bir köpek sahiplendi. Barınakta doğan köpeği sahiplenen Çimenli, köpeğe Osho ismini verdi.  2 yıldır ailesi ile mutlu bir şekilde yaşayan Osho’nun hayatı trajik bir şekilde, doğduğu barınakta son buldu.

2 Yıl Önce Sahiplenildiği Barınak Ölümüne Neden Oldu 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Gün içinde sokaktaki köpekler ile oynayan Osho’nun, evlerinin karşısındaki sitede oturan bir sakin tarafından belediyeye şikayet edileceğini öğrenen Ayşegül Çimenli, bilgi almak üzere köpeği sahiplendiği Konyaaltı Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezini aradı. İddiaya göre, telefondaki yetkili Çimenli’ye endişe etmemesini, sahipli hayvanları alma yetkileri olmadığını söyledi. Yetkilinin sözleri karşısında rahatlayan Çimenli, ertesi gün de köpeğinin dışarıda arkadaşları ile oynamasına izin verdi.

2 Yıl Önce Sahiplenildiği Barınak Ölümüne Neden Oldu 4

“Kısırlaştırıp Vereceğiz Dediler”

İddiaya göre 4 Ekim Cuma günü Sarısu Mahallesi 137 sokakta Osho ve beraber oynadığı köpekler bir kadının ‘bana saldırdılar’ iddiası üzerine belediyeye şikayet edildi. Sokağa gelen Konyaaltı Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri bir köpeği uyuşturucu iğne ile bayılttı. Arkadaşı belediye ekipleri tarafından bayıltılan Osho korkarak parka kaçtı. Osho’nun peşinden giden ekipler, köpeği parkta yakalayarak uyuşturucu iğne ile bayılttı. Bu sırada olayları öğrenen Ayşegül Çimenli hemen parka gitti. Köpeğini bayıltılmş halde gören Çimenli büyük bir şok yaşadı. Köpeğin kendisine ait olduğunu karne ve aşılarının olduğunu söyleyen Çimenli, köpeğini geri almak istedi. Ancak Çimenli’nin iddiasına göre belediye ekipleri köpeği baygın halde veremeyeceklerini, barınağa götürülüp kısırlaştırıldıktan sonra gelip alabileceğini söyledi.

2 Yıl Önce Sahiplenildiği Barınak Ölümüne Neden Oldu 3

“Köpeğimin Cenazesini Bana Vermediler”

Araya haftasonu girmesi nedeni ile Çimenli’nin köpeğine ulaşma çabaları 2 gün boyunca sonuçsuz kaldı. Pazartesi günü barınağa giden Çimenli’ye alınan 2 köpekten birinin öldüğü ama Osho olup olmadığını bilmedikleri iletildi. Salı günü tekrar barınağa giden Çimenli’ye iddiaya göre köpeğinin kalp krizi nedeni ile öldüğü söylendi. Köpeğinin öldüğünü öğrenince şoke olan Çimenli, köpeğinin cansız bedenin kendisine plastik bir bidon içerisinde gösterildiğini iddia etti. Köpeğinin cansız bedenini almak için ertesi gün araçla gelip alacağını söyleyen Çimenli, barınaktan büyük bir üzüntü ile ayrıldı. Ertesi gün barınağa, köpeğinin cansız bedenini almak için gelen Çimenli bir şok daha yaşadı. İddiaya göre Çimenli’nin köpeğinin cansız bedeni kendisine verilmemiş ve belediye tarafından Ankara’ya gönderilmiş.

2 Yıl Önce Sahiplenildiği Barınak Ölümüne Neden Oldu 5

Şikayetçi Oldu

Köpeğin insanı Ayşegül Çimenli Fatih Polis Merkezi’ne giderek hem belediyeden hem de köpeğini belediyeye şikayet eden kadından şikayetçi olduğunu açıkladı.

2 Yıl Önce Sahiplenildiği Barınak Ölümüne Neden Oldu 1

Köpeğinin ölümü nedeni ile zor günler geçirdiğini söyleyen Çimenli “Ben köpeğimi o barınaktan sahiplenmiştim. Değil ölümüne neden olmak kendilerinden biri gibi görürler diye düşünmüştüm” dedi.

Belediye Sahipli Hayvanı Gasp Etti

Antalya Candost Derneği Başkanı Arife Yanık konunun takipçisi olduğunu söyledi. Yanık konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı “Sahipli köpeklerin asılsız şikayet üzerine alınması yasaktır. Köpeğin alınması için elle tutulur herhangi bir sebep olmamasına rağmen sahibinden habersiz uyutulmuş ve arabaya konulup bakımevine götürülmüştür. Olay anında yetişen sahip, köpeğini baygın halde görmüş ve karşı çıkmıştır. Ancak Belediye bakımevi ekipleri TCK da sahipli köpeğin mal olarak sayıldığını bilmesine rağmen, köpeğin sahibi Ayşegül Çimenliden izinsiz müdahale ederek köpeğini kaçırmış, yani yasal olarak malını gasp etmişlerdir.”

Konyaaltı Veteriner İşleri Müdürlüğü ile daha öncede problemler yaşadıklarını iddia eden Arife Yanık  “Belediyeler, canlı söz konusu olunca hatanın telafisinin olmadığını bilmiyor mu? Niçin sorumluları görevden almak istemiyor? Niçin hayvan seven kişileri işe almıyor? Niçin Müdürlerine ‘sen kanuna aykırı bir işi nasıl yaparsın?’ demiyor.” dedi.

Arife Yanık sözlerine şöyle devam etti:

“Konyaaltı Veteriner İşleri Müdürü bilgisi ve izni dahilinde, sahipli köpek zorla gasp edilmiş, alma ve tutma hakları bile yokken bakımevine alınmış ve sahibine gösterilmemiştir. Üstelik köpek her ne sebepten ise ölmüş ve bunun ortaya çıkmaması için bedeninin Ankaraya gönderildiği bahanesi sunulmuştur.

Netice olarak ölen bir can geri gelemeyeceğine göre, bunun bedelini kim ödeyecek? Hayvan Hakları Kanununa göre Belediyeler ancak sahipsiz hayvanlar ile ilgilenme yetkisine sahiptir ve sokak hayvanı olsa dahi şikayet üzerine hayvan toplayamayacakları açık ve nettir.

Sahibi olan kişiye köpek verilmemiştir. Bunun sebebinin ise atılan uyuşturucunun esasında ölmesi için atıldığını düşünmekteyiz. Sahipli olduğu anlaşılınca işin içinden çıkamayacaklarını anlamaları üzerine günlerce sahibi oyalamış ve ölüm sebebini ortaya çıkartacak olan otopsinin yaptırılamaması için köpeğin bedeni dahi yok edilmiştir. Karşılığında sahibine köpeğin bedeninin nakil yada teslim tutanağı dahi verilmemiştir.

Konuyla ilgili görüşmek istediğimiz Veteriner İşleri Müdürü Mutlu Karacaoğlu, konun adli makamlara sevk etmesi nedeni ile açıklama yapamayacağını belirtti.”

Yorum

Yorum Ekle
  1. Şikayet eden ve masum köpeğin ölümüne sebep olan kişi acılar içinde can versin umarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gözleri Bantlı Bulunan Saz Delicesi Tedaviye Alındıöç

Gözleri Bantlı Bulunan Saz Delicesi Tedaviye Alındı

Osmanlı Engereğinin Yeni Alt Ürü Keşfedildi ÖÇ

Osmanlı Engereği’nin Yeni Alt Ürü Keşfedildi