in

2 Ayda 2672 Hayvan Canından Oldu

Hayvan Hakları İzleme Merkezi (HAKİM), Ocak ve Şubat ayında çok sayıda hayvanın yaşam hakkının ihlal edildiğine dair bir rapor yayınladı. Gerçekleştirilen basın toplantısında, en az 2 bin 672 hayvana yönelik yaşam hakkı ihlalinin söz konusunda olduğunun altı çizildi. Hayvan hakları aktivistleri, sokağa çıkma yasağı olan illerdeki yüzlerce hayvanı rapora dahil edemediklerini de belirtti.

hakim-basin-toplantısı-1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hayvan Hakları İzleme Merkezi’nin (HAKİM) raporuna göre, Ocak ve Şubat aylarında en az 2 bin 672 hayvan öldürüldü. HAKİM temsilcileri, “Bu sayısal verilere abluka ve çatışma altında olan savaş bölgelerinde yaşamını yitiren yüzlerce hayvanı dâhil edememiş olsak da savaş bölgesini ziyaretlerimiz sonucunda sayısız hayvanın yaşamını yitirdiğine tanık olduk” sözlerine yer verdi.

Sivil Düşün AB Programı tarafından desteklenen ve Hayvan Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği (HAGİD) tarafından yürütülen HAKİM, Türkiye’de ilk defa hayvan hakları ihlallerini raporladı.

Raporlamanın amacının, hayvanlara yönelik şiddetin “münferit” olaylar ve sadece “sapkın” insanların kötü niyetli fiilleri olmadığını, bu suçların aslında oldukça ve rutin olarak işlendiğini göstermek olduğu belirtildi.

hakim-basin-toplantisi-2

İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Hülya Yalçın tüm bu ihlallerle mücadele etmek için 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun çok yetersiz olduğunu vurguladı. Toplumun hayvanlara yönelik ihlalleri kanıksadığını ve haksızlık olarak görmediğini belirtti.

Raporda, mezbahalarda, balıkçılıkta, barınaklarda, hayvanat bahçelerinde, şirketlerin ve üniversitelerin araştırma laboratuvarlarında, eğitimlerde kayıtlı ve kayıtdışı olarak çok sayıda hayvanın öldürüldüğü de hatırlatıldı.

Raporun açıklandığı toplantıda hayvan hakları savunucuları, sokağa çıkma yasaklarının ve çatışmaların sürdüğü Mardin ve Sur ziyaretlerinden gözlemlerini de aktardı.

Yeryüzüne Özgürlük aktivisti Özge Özgüner’in Sur’a gittiğinde çektiği video da toplantıda gösterildi.

Basın Toplantısında öne çıkan detaylar ise şöyle;

“Avcılık spor değil, kanlı bir insan ‘hobi’si”

hakim-basin-toplantisi-3

“Yasayla meşrulaştırılmaya çalışılan avcılık, cinayetten başka bir fiil değildir” diyen aktivistler şu sözlere yer verdi:

“Avcıların, devletin kural ve izni ile hayvanların yaşam haklarına yönelik gaspları ise hiçbir şekilde bilinememektedir. Bu raporda, türlü hilelerle hayvanları katleden avcıların ve katliamda kullanılan araç-gereçlerin sayısına da değinilmiş ancak kesin bir şekilde bu istatistikî veriler yansıtılamamıştır.”

2 ayda en az 29 hayvana işkence olayı

hakim-basin-toplantısı-4

Bu kategoride hayvan toplama ve kurtarma sırasında uygulanan fiziksel ve psikolojik şiddet; ateşli silahla yaralama; araç arkasında ya da altında sürüklemek; kulak kesme; köpek dövüştürme; kırbaçla darp, kesici ve delici aletlerle, yabancı ve sert cisimlerle saldırılar vakaları yer aldı.

2 ayda 190 özgürlüğü kısıtlama vakası

hakim-basin-toplantısı-

Özgürlüğü kısıtlama vakaları olarak, yaban hayvanlarının şahıslar ve devlet tarafından alıkonulması, avcılıkta “canlı mühre” olarak bilinen yöntemde, yaban hayvanlarını çağırmak, yakına getirmek için bazı hayvanların tutsak edilmesi, bazı hayvan türlerini yaşam ortamı ve türlerine uygun olmayan yerlere hapsetmek, sokak hayvanlarının sokaklardan toplatılarak hapsedilmeleri ele alındı.

Medyaya yansıyan en az 1 cinsel şiddet 

hakim-basin-toplantısı-5

“Türkiye’de tecavüz edilen hayvanlar arasında ineklerin, eşeklerin, koyunların, tavukların, ördeklerin, atların olduğu ve hayvana tecavüzün her gün gerçekleştiği de toplumun tüm kesimlerince bilinen ve kanıtlanamadığı için medyaya yansıyamayan, erkekliğin dokunulmazlığı gerekçesiyle üstü örtülen bir gerçekliktir” vurgusu yapıldı.

Beden dokunulmazlığı ihlaline ilişkin vakalarda ise sayısal veri yok. Bugün tüm Türkiye genelinde hiçbir standarda, meslek etiğine dikkat edilmeksizin, soykırım şeklinde sokak hayvanlarına uygulanan kısırlaştırma işlemleri sırasında kaç hayvanın beden dokunulmazlığının ihlâl edildiği, hayatını kaybettiği bilinmiyor.

8 yunus parkında 30 yunus tutsak

hakim-basin-toplantısı-6

Türkiye’de hâlâ faal olan 8 yunus parkında ise, en az 30 yunus tutuluyor. Bu sayıya beyaz balina, mors, deniz aslanı, fok gibi deniz memelileri dâhil değil.

Tüm canlılar için topyekûn özgürlük arayışında olduğunu ifade eden hayvan hakları savunucuları, “Hayatın her alanında katledilen, sömürülen, hakları yok sayılan hayvanların sesi olmaya devam edeceğimizi bir kez daha ifade ediyor ve bu toplantı ile, aylardır coğrafyayı cehenneme çeviren bu savaşta yaşamını yitiren tüm insanları ve hayvanları anıyoruz” sözlerine de yer verdi.

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hayvanatbahçesi ajanim1

33 Aslanı Sirkten Kurtarıp Doğaya Saldılar

sinekkusu ile dost olan kopek 1 1

Kurtardığı Sinek Kuşu ile Dost Olan Köpeğin İçinizi Isıtacak Hikayesi