in

17 Şubat Dünya Kediler Günü

17 Şubat Dünya Kediler Günü, 1992 yılında İtalya’da kutlanmaya başlayarak tüm avrupaya yayıldı. Günümüzde avrupa dışında farklı tarihlerde kutlanan günler olsa da, kediler hayatımızda olduğu sürece onlarla olan her gün ayrı özel bir gün…

Dünya Kediler Günü, gazeteci Claudia Angeletti‘in girişimleriyle, 27 yıl önce, yani 1992’de kedilerin önemine dikkat çekmek için kabul edilmiş ve kutlanmaya başlanmış.

17 Şubat Dünya Kediler Günü

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Bu girişimle birlikte İtalya’nın Roma, Torino, Napoli ve Milano’daki ana merkezlerinde bulunan 2,5 milyondan fazla sokak kedisi için fotoğraf sergileri, konferanslar, tartışmalar, gıda ve bağış toplama da dahil olmak üzere kediler gününü kutlamak için sayısız girişim başlatılmış.

17 Şubat Dünya Kediler Günü

27 yıl önce İtalya’da kutlanmaya başlanan Dünya Kediler Günü, günümüzde tüm Avrupa’da 17 Şubat’ta kutlanıyor. Kediler Günü, Amerika Birleşik Devletleri’nde ise (ABD) 29 Ekim’de kutlanırken, Rusya’da da 1 Mart’ta kutlanıyor.

17 Şubat Dünya Kediler Günü

Geçmişte, kediler gizemli hayvanlar olarak kabul görür ve insan dünyası ile evren arasında bir tür köprü olarak kabul edilirmiş. Aynı zamanda kedilerin sihirli güçlere sahip olduklarına inanılırmış. Aslında bu düşünce tamamen yanlış bir düşünce değildi. Kediler ultrason seslerini hissedebilen ve sadece duyularımız tarafından algılanacak olayları önceden tahmin edebilen canlılar olduğu bilimsel araştırmalar ile de kanıtlanmıştı.

17 Şubat Dünya Kediler Günü

Kediler, çevresindeki hava hareketlerini ve hatta manyetik alanların ve atmosferik basınçtaki değişimlerin varlığını bile tetikleyen duyuları, (bıyıkları) sayesinde hissedebilen canlılar.

17 Şubat Dünya Kediler Günü

Tarihin en büyük uygarlıklarından Romalılara ve Antik Yunanistan’a kadar, kedilere saygı duyulurdu ve ölen kediler yakılarak külleri iyi hasat için topraklara serpilirdi.

17 Şubat Dünya Kediler Günü

Eski Mısır’da ise kedi gerçek bir tanrıçaydı, Güneş-Tanrı Re’nin kızı Bastet’ti ve kediyi inciten herkes ölüm cezasına çarptırılabilirdi.

17 Şubat Dünya Kediler Günü

Günümüzde ise kediler, evimizin bir bireyi olarak bizlerle birlikte yaşamını sürdürüyor. Bugün dünyada 500 milyon ev kedisi olduğu tahmin edilirken, sokaklardaki kedi sayısı ise bu rakamın kat kat fazlası.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kediler ne yer 1

Kediler Ne Yer? Kedilere Mama Dışında Ne Verilir?

ilaydaaydin hadise

Kalk Gidelim Dizisi’nin Badegül’ünden Hadise’ye ‘Kürk’ Çıkışı!