in

17 Köyün Ortak Su Havzasına Kömür Madeni Yapılmak İsteniyor!

Köylüler ce çevreciler Antalya Dereköy yaylasına yapılam istenen kömür madeni yapılamsına engel olmak için mücadele ediyor.

Kömür madeni açılmak istenen Antalya Korkuteli Dereköy’de, bölgenin SİT alanı olması için delil olarak gösterilen tarihi eserler 3 gün önce çalınmıştı. O tarihi eserler kayaların atına gizlenmiş şekilde bulundu.. Antalya Isparta Burdur Denizli Kaş Platformu (A Platformu) ve Dereköy sakinleri konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Kurul parasızlıktan maden şirketinin “kazmalı kürekli” işçileriyle geliyor!!! Koruma Kurulunun “Detaylı inceleme kararı” şirkete, tarihi eserleri kırdırma seansı mı yapılacak?

Korkuteli Dereköy’deki tarım alanları ve su havzalarının üzerine maden ocağı açılması için kamu kurumlarının verdiği desteklerle ortaya çıkan skandallar bitmek bilmiyor. Antalya  Tarım İl Müdürü’nün, tarım cenneti olan bölgeye maden ocağı açılması için verdiği desteğin yanı sıra şimdi de bölgede tarihi eser olup olmadığını tespit etmekle yükümlü olan Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun ‘Ödeneği olmadığı’ için bölgeye maden ocağı açmak için şirketten yardım istediği ve Dereköy yaylasında tarih eser incelemesi yapmak için maden şirketinin “kazmalı, kürekli” işçilerinin geleceği öne sürüldü. Bu gelişme de Dereköy’de, “Maden şirketinin işçileri bu bahaneyle bölgemize getirip, tarihi eserleri kırdıracaklar, maden izninin alınabilmesi için, izin alınabilmesi için tarihi eser engelini ortadan kaldıracaklar” endişesini yarattı.

Korkuteli cayi2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Antalya’nın Korkuteli ilçesindeki sulu tarım cenneti Dereköy’de maden ocağı açılması ısrarı nedeniyle yaşanan skandallar bitmek bilmiyor. Kamu kurumlarının maden şirketine verdiği desteklerin ortaya çıkmasının yankıları sürerken, aynı zamanda antik yerleşim bölgesi olan Dereköy’de tarihi eser araştırması yapacak olan Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun, ‘Ödeneği olmadığı’ için bölgeye kömür madeni açmak isteyen şirketten yardım talep ettiği iddia edildi. Bölgeye inceleme yapmaya gelen bir yetkilinin Dereköylülere, “Koruma Kurulu para verip işçi çalıştıramayacak durumda. Yaylada “kazma kürekle” çalışacak elemanı maden şirketi bulacak” dediği ortaya çıktı.

TARİHİ ESERİ ÇALIP KAYALARIN ALTINA SAKLADILAR

Korkuteli’nin su havzası olan, kaliteli tarım yapılan ve aynı zamanda antik bir yerleşim birimi olma özelliği taşıyan Dereköy Yaylası’na devasa bir kömür madeni açılması için Antalya Tarım İl Müdürlüğü’nün ‘olur’ verdiği ve diğer kamu kurumlarının da olur vermesi için çalıştığı ortaya çıkmıştı. Bu gelişmenin ardından bölgenin SİT alanı ilan edilmesi için başvuruda bulunan Dereköylülerin gösterdikleri tarihi eserlerden en görkemli olanı, kimliği meçhul(!) kişiler tarafından çalınmış ve 3 gün sonra bir taş yığınının altına gizlenmiş halde bulunmuştu. Dereköy Yaylası’nda özel sektöre kömür madeni açabilmesi için yapılan ayak oyunları ve skandallar birbiri ardına gelirken, bölgenin antik yerleşim birimi olduğunu tespit etmesi gereken Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğü’nün de, bölgede inceleme yapacak olan ekibini de maden şirketinin araçlarının getirmesi Dereköylülerin büyük tepkisini çekmişti. Dereköylüler üretim alanlarını, su havzalarını ve Türkiye Cumhuriyeti’nin koruması altındaki antik kentlerini savunmak için her türlü mücadeleyi verirken, koruma Kurulu’ndan içeriye ancak pankart açarak girebilmişlerdi.

DEREKÖYLÜLER YENİ BİR SKANDALLA SARSILDILAR

Yaşam ve üretim alanlarını talana karşı savunmalarıyla Türkiye’ye örnek bir mücadele veren Dereköy sakinleri bunca skandalın arasında yine bir şok gelişme yaşadılar. Toprak üstü ve toprak altının Roma döneminden kalma tarihi eserlerle dolu olduğu verileri nedeniyle yaylada ”detaylı inceleme yapma kararı alan”  ve alana gelecek inceleme yapacak olan Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun ekibini bekleyen Dereköylüler aldıkları yeni bir haberle sarsıldı. Dereköylüler, müze görevlileri arasında yer alan bir yetkilinin kendilerine, “Koruma Kurulu para verip işçi çalıştıramayacak durumda. Yaylada “kazma kürekle çalışacak elemanı maden şirketi bulacak” dediğini söylediler. Köylülerin 2020 yılının başında verdikleri dilekçeyle bölgeye gelip tarihi eser araştırması yapması gerekirken gelmeyen Koruma Kurulu’nun maden şirketinin dilekçesiyle hemen harekete geçerek ortak çalışmalar yapmasının, bu olaydaki çürümüşlüğü ortaya koyan çok önemli göstergelerden biri olduğu belirtiliyor. Bu nedenle de köylüler artık Koruma Kuruluna güvenmediklerini açıkça ifade ediyor. “Tarihi değerleri detaylı araştırma kararını kamuoyu baskısıyla aldılar ve adeta zorla aldılar, neredeyse oldu bittiye getirip bu işi bitireceklerdi. Hala da durum çok farklı görünmüyor. Antalya’da kamu kurumlarının bu şirketlerin oyuncağı haline gelmesi adeta çürümüşlük gibi görünüyor. Bu durumdan çok rahatsısız ve güvenmeyoruz!” dediler.

IMG 20201205 WA0008

MADEN İŞÇİLERİ BÖLGEDEKİ TARİHİ ESERLERİ KIRACAK!

Geçtiğimiz günlerde acil bir toplantı yapan Koruma Kurulu’nun tarihi eserlerle dolu bir bölgeye maden ocağı izni vermesinin an meselesi olduğunu belirten Dereköylüler, “Gelişmeler Koruma Kurulun maden şirketine bu izni vereceğini gösteriyor. Bu duruma inanamıyoruz ama maalesef her şey ortada” diye yeni çareler bulma arayışına girdiler. Dereköy’de giderek yayılan bir korku da, bölgeye “kazma küreklerle” tarihi incelemeye gelecek olan maden ocağı şirketi işçilerinin, yaylada dağınık halde duran tarihi eserleri kırarak yok etme ihtimali… Köylüler bu olasılığın ihtimaller dahilinde olduğunu belirtiyor.

PARA YOK BAHANESİYLE O İŞÇİLERİ GETİRECEKLER!

Koruma Kurulu’nun bölgede inceleme yapacak işçilere verecek parasının olmayışının kabul edilebilir bir bahane olmadığını da dile getiren Dereköylüler, “Maden şirketinin işçileri ellerinde kazma küreklerle buraya gelip tarihi eser araştırmasında çalıştırılacaklarmış! Bunların yaylamıza kazma küreklerle getirilmesinin nedeni, bölgemizde toprak üstünde duran tarihi eserleri kırmaları için mi? Böyle yapıp bölgenin SİT alanı olmasının önüne geçmeye çalışacaklar “ diyerek endişelerini dile getirdiler. Dereköylüler daha önce çalınan görkemli tarihi eser vakasının bu ihtimali kuvvetlendirdiğini de sözlerine eklediler. Öte yandan Koruma Kurulu’nun bölgedeki incelemeyi formaliteden bitirip hızla maden ocağı kararı vermek için acil toplantılar yapmasının da, bölgede bazı güçlerin maden şirketi için devrede olduğunun göstergesi olarak değerlendirildi.

129528257 408016227007290 2561726649311457818 n

Dereköy Köylüleri ve A Platformu “ Dereköy halkının kamu kurumlarının maden şirketine destek vermesi nedeniyle çok huzursuz olduklarını belirterek,  “Köylüler müze görevlilerinin şirket işçileriyle geleceğini duyduğundan beri çok huzursuz. Dereköylülerin yaşam ve üretim alanlarının ellerinden alınmasına, Korkuteli’nin su havzalarının yok edilmesine, tarihi değerlerimizin parçalanarak toprağa gömülmesine asla izin vermeyeceğiz” dediler. “Bölgenin yalnızca Dereköy’ün yaşam alanı olmadığını belirterek, “Bu yayla 17 köyün ve Korkuteli’nin ortak su havzası ve üretim alanı” diyerek, madene asla geçit vermeyeceklerini de bir kez daha dile getirdiler.

palas pinari 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eslerini Kaybeden Iki Penguenin Fotografi Odul Aldi

Eşlerini Kaybeden İki Penguenin Fotoğrafı Ödül Aldı

Gonullu Gencler Dogadaki Hayvanlara Yem Birakti

Gönüllü Gençler Doğadaki Hayvanlara Yem Bıraktı