in

11 Milyon İmzacı Köpek Eti Festivaline “Dur” Dedi!

Çin’in güneybatısında her yıl düzenlenen ‘köpek eti festivali’ni durdurmak için Pekin Hükümeti’ne verilmek üzere 11 milyon imza toplandı.

çç-2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

21 Haziran’da Çin‘in güneyindeki Yulin kentinde başlayacak köpek eti festivalini durdurmak için Pekin Hükümeti‘ne verilmek üzere milyonlarca imza toplayan dünyanın çeşitli ülkelerinden hayvan hakları savunucuları, Yulin’deki durumun “festival değil bir kâbus” olduğunu söylüyor.

BBC’nin haberine göre, Çin’in başkenti Pekin‘de toplanan bir grup eylemci, dünya genelinde 11 milyon kişinin imzaladığı dilekçeyi hükümet yetkililerine teslim etti.

Gösteriye köpekleriyle gelen eylemciler, ellerinde festival sırasında demir kafeslerde çaresizce ölümü bekleyen köpek resimleri ve “Ben senin yiyeceğin değilim” yazılı pankartlar taşıdı.

çç1

Yulin köpek eti festivaline karşı kampanya düzenleyen örgütlerden Hayvanlara Zulme Karşı Pekinli Anneler Derneği’nin kurucusu Yüfing Şü, “Yulin, Çin için sadece bir utanç kaynağıdır. Köpeklerin vahşice katledilmesini ve köpek eti tüketimini önleyemiyorlarsa, bu insanları özellikle de küçük çocukları korumakla görevli yerel yetkililerin sorumluluklarını yerine getirmediği anlamına gelir. Yulinli yetkilileri, kamu güvenliği, gıda güvenliği ve Çin’in saygınlığı adına bir an önce bu festivali yasaklamaya çağırıyoruz.” diye konuştu.

çç7

Yulin’deki köpek eti festivalinin yasaklanması için bir gösteri de İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlendi. Gösteriye Amerikalı oyuncu Carrie Fisher da katıldı.

Festival Uğruna Zalimce Yöntemler Uygulanıyor

Çin’de her yıl milyonlarca köpek, eti için katlediliyor. Bazıları sahiplerinden çalınan ve küçük metal kafeslere hapsedilen köpekler, yiyecek ve su verilmeden  yüzlerce kilometre seyahat etmek zorunda bırakılıyor. Köpekler, diğerlerinin gözleri önünde vahşice katlediliyor. Adrenalinin etlerine lezzet kattığı gerekçesiyle köpekler, dövülerek, yakılarak ya da haşlanarak öldürülüyor.

Festivalin devamından yana olanlar, köpek etinin insanlara yararlı olduğunu ve diğer hayvanları etleri için öldürmekten bir farkı olmadığını savunuyor. Eylemciler ise insanlık dışı olarak nitelendirdikleri festivalin yasaklanması çağrısında bulunuyor.

Kaynak: BBC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alf

Alf’e Hayat Veren Oyuncu Michu Meszaros Yaşamını Yitirdi

kılıç kaplan 3

Arjantin’de Kılıç Dişli Kedilerin Ayak İzi Fosili Keşfedildi