in

1 Milyon Yaşındaki Fosile Kırmızı Kurdeleli Tören

Çanakkale’deki Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Yer Bilimleri ve Doğa Tarihi Müzesi’ne bağışlanan 1 Milyon yaşındaki istiridye fosili kırmızı kurdele bağlanıp törenle ziyarete açıldı.

kurdele-ajanimo1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Özel bir denizcilik şirketi sahibi Mustafa Can, bir müzayededen satın aldığı 1 milyon yaşındaki istiridye olarak bilinen iki kapaklılardan (Bivalvia) ‘Tridacna maxima Röding’ fosilini, ÇOMÜ Yer Bilimleri Doğa Tarihi Müzesi’ne bağışladı. Fosil, diğer fosillerin bulunduğu bölüme kondu. Fosilin ziyarete açılışı için tören yapıldı.

Açılış öncesi Yer Bilimleri ve Doğa Tarihi Müzesi ile ilgili bilgiler veren Jeoloji Mühendisliği öğretim üyesi ve müze sorumlusu Yrd.Doç.Dr. Ayten Çalık, bu önemli örneği müzeye bağışlayan kaptan Mustafa Can’a üniversite adına teşekkür etti.

kurdele-ajanimo6

Ardından müzedeki fosil örneklerinin tanımlanması ve sergilenmesiyle ilgilenen Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Paleontolog Yrd.Doç.Dr. Sevinç Kapan, fosille ilgili bilgi verdi: “Örneğimizin adı; ’Tridacna maxima Röding.’ Yaklaşık 1 milyon yıl yaşında. Şu anda günümüzde Hint Okyanusu ve Pasifik Okyanusu’nda yaşayan bir tür. İki kapaklı, kapakları açılıp kapanarak yaşamını sürdüren, o esnada sudan aldığı besinlerle kendini besleyen ve gelişimini sağlayan bir tür. Günümüzde küçük boyutlarda bulunuyor. O dönemki koşullar suyun sıcaklığı kimyası ve besin miktarı onların yaşaması, büyümesi ve kabuk oluşturması için çok mükemmel koşullar olduğundan bu büyüklüğe erişebilmiş türdür. Ancak ne yazık ki günümüzde kalsiyum karbonat ve temiz suların tüm yerkürede azalmaya başlaması nedeniyle kendilerini küçülterek yaşamaya çalışıyorlar.”

kurdele-ajanimo2

Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, açılışa Mustafa Can’ı temsilen katılan Genel Müdür Serdar Beyhan’a bir teşekkür plaketi verdi. Son olarak da 1 milyon yaşında, 1 metreye, 65 santimetre boyutundaki fosilin üzerine bağlanan kurdele çözülerek ziyarete açılışı gerçekleştirildi.

Bir cevap yazın

Avatar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kopeklerde solunum yolu hastalıklari 1 1

Köpeklerde Üst Solunum Yolları Hastalıkları

Hayvan Kostümleriyle Duyarlılık Çağrısı 1 1

Hayvan Kostümleriyle Duyarlılık Çağrısı