in

1 Milyon 250 Bin Liralık Hayvan Hakları İhlali!

Hayvan hakları ihlallerinin Kabahatler Kanunu kapsamından çıkarılarak, yasayla korunmasına ilişkin sürdürülen hukuki mücadele devam ederken, Orman Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’ndan umut verici bir haber geldi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından, hayvan hakları ihlalleri dolayısıyla 2015 yılında yaklaşık 1 milyon 250 bin liralık idari ceza kesildiğini ve hayvan hakları ihlallerinin en kısa sürede meclis gündeminde olacağını açıkladı.

hayvan_hakki_ihlallerine_274_bin_733_lira_ceza_h8834

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Birlikte yaşadığımız bu dünyada tüm canlıların rahat yaşam hakkı var. Ancak bu bilince ve bir canlının insanı olma mertebesine erişememiş insanlara karşı yaptırımlar oldukça az ve kesilen cezalar yetersiz. Kabahat olarak görülen hayvanlara zarar vermenin, ceza kapsamına girmesi gerekliliğiyle ilgili mücadele devam ediyor. Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi ile ortaya konulan hakların var olması kadar, uygulanabilir olmasıyla ilgili devlet mekanizmalarının çalışması için yasaların bazılarının değiştirilmesi değil, kökten bir değişiklik yapılması gerektiğinin bilincinde olsak da, 2015 yılında kesilen cezalar bir nebze de olsun umut verici.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve bu kanuna dayanan yönetmelik kapsamında hayvanların rahat yaşamalarını, hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek maksadıyla çalışıyoruz. Hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine sebep olanlara karşı ise kanun çerçevesinde yaptırımlarımızı uyguluyoruz. Bu çerçevede 2015 yılı içerisinde hayvan ihlalleri dolayısıyla yaklaşık 1 milyon 250 bin liralık idari ceza uyguladık” açıklamasıyla hayvan haklarının hükümet programına dahil edileceğinin sinyalini verdi.

yasal-bilgilendirme

5199 Sayılı Kanun’da bazı değişiklikler yapılması gerekliliğine değinen Bakan Eroğlu, “Bazı hayvan hakları ihlallerine karşı uygulanacak cezaların caydırıcı olması maksadıyla bu fiillerin kabahat kapsamından çıkarılarak suç kapsamına alınması için düzenlemeye ihtiyaç var. Bu çerçevede çalışmalarımızı geçtiğimiz yıllarda yapmıştık. Kanun komisyondan da geçmiş, Meclis gündemine gelecekti. Ancak malum ülke gündemi ve seçimler dolayısıyla kanun çıkmadı ve kadük oldu” açıklamasını yaptı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan 64. Hükümet programında hayvan hakları ihlallerinin de bulunduğunu ifade eden Eroğlu, “Hayvan hakları ile alakalı düzenleme hükümetimiz programına göre 1 yıl içerisinde gerçekleştirilecek. Yeni düzenleme ile özellikle şehirlerdeki hayvan hakları en geniş çerçevede hukuki güvence altına alınacak ve idari tedbirler artırılacak” dedi.
Kendilerinin tespit ettiği ve gelen talepler doğrultusunda tespiti yapılan kanuni eksikliklerin giderilmesine ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Bakan Eroğlu, “Kanun değişiklikleri için gerekli çalışmalarımızı yürütüyoruz. Hedefimiz hayvanların yaşam haklarının korunmasını ve iyi bir muameleye tabi olmalarını sağlamak” açıklamasını yaptı.

Hayvan hakları ihbarları için elektronik posta devrede

bir hayvanı sevmekle başlayacak her şeySokak Hayvanları Rehabilitasyonu Projesi çerçevesinde çalışmalarına devam ettiklerini söyleyen Eroğlu  sözlerine “Proje kapsamında hayvanların kayıt altına alınması ve izlenmesi maksadıyla Bakanlık olarak ücretsiz olarak hayvan bakımevlerine mikroçip okuyucu, mikroçip ve enjektörü ile kulak küpeleri dağıtıyoruz. Ayrıca 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında yürütülecek iş ve işlemlerin etkin ve hızlı bir şekilde takibinin yapılıp, hayvan hakları ihlallerinin önlenebilmesi için hayvanhaklari@ormansu.gov.tr elektronik posta adresini devreye aldık. Duyarlı vatandaşlarımız ihlallere yönelik ihbarlarını bu adrese yapabilirler.” şeklinde devam etti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

haytap ankara sivas kangalı ajanimo 1

Ankara’da, Sivas Kangalı Emin Ellerde

rockyButkus

Hayatı Nakavt Eden İkili: Sylvester Stallone ve Butkus