in

1.5 Yaşındaki Sokak Köpeği Kıllı, Ankara Belediyesi Veterinerlik İşlerinin İhmali Sonucu Dilsiz Kaldı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri tarafından kısırlaştırılmak üzere Mamak Hakimler Köyü’nden alınan Kıllı isimli 1.5 yaşındaki sokak köpeği, kısırlaştırma için geldiği barınaktan dili kökünden kopmuş olarak yaşam alanına bırakıldı. Yerel Hayvan Koruma Görevlisi olan gönüllüsü Behice Yakar, Ankara Büyükşehir Belediyesi veteriner işlerini ihmalle ve artık sokakta yaşaması mümkün olmayan bir köpeği sokağa bırakma sorumsuzluğu ile suçlarken, veteriner işleri müdürü Mustafa Şener, Kıllı’nın dilinin hiyerarşi kavgasında koptuğunu söyleyerek kendilerini savundu.

Kısırlaştırmak için Ankara Büyükşehir Belediyesi Sincan Rehabilitasyon Merkezi  tarafından 11 Kasım’da Hakimler Köyü’nden alınan Kıllı ismindeki sokak köpeği 19 Aralık’da gönüllüsü Behice Yakar’a teslim edildi. Behice Yakar, Kıllı’nın ağzını açtığında dilinin kökünden kopmuş olduğunu gördüğünde büyük bir şok yaşadığını belirterek konuyla ilgili olarak şunları anlattı:

KAVGA EDEN KÖPEKLERİ NEDEN AYIRMAMIŞLAR?

“Ankara Büyükşehir Belediye’si ile sürekli kısırlaştırma yapıyoruz. İlk kez yapmıyoruz ki! Kısırlaştırmaya giden tüm köpeklerimiz zayıflamış olsalar da sağlıklı döndüler hep.  Kıllı, Mamak Hakimler Köyünde baktığım köpeklerden biri. Bir türlü yakalayamıyorduk. Belediyenin aracı ne zaman gelse ortadan kayboluyordu.  21 Kasım’da da Hasanoğlu’ndan kısırlaştırma için alınan köpekler bırakıldı. Ekipler gelmişken Hasanoğlu’ndan kısırlaşmamış başka bir köpeği aldık. Hakimler Köyü’ne de uğradık. Bu sefer Kıllı’yı bulduk ve aldık. İki ayrı bölgenin iki ayrı köpeğini aldık. Bunu gelen veteriner hekim de biliyor.  İki farklı bölgenin köpeğini, aynı kafese koymuşlarsa da ihmal var. Ayrı kafeslerde olup iddia ettikleri gibi kavga olmuşsa da ihmal var. Diyelim kavga ettiler orada hiç mi görevli yok, gelip bu iki köpeği ayırmadılar? Bu bir ihmal değil midir? Ayrıca ikisi de ürkek ve sakin köpekler. Nasıl kavga ettiler anlayamıyorum!  Diyelim ki, görevlilerin olmadığı saatlerde oldu. Dili ısırılan bir köpek ağzını kapatır. Diğer köpek ancak ağzın dışında kalan kısmı koparabilir. Bunu da ben değil veteriner fakültesindeki hocalar söylüyor.  Kıllı’nın ise dili kökten kopmuş. Kıllı’nın ağzını açtığım ilk anda şok geçirdim. Ankara Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri’ndeki hekimler, köpekler arasında kavga çıktığını ve Kıllı’nın dilinin bir kısmının koptuğunu söylemişlerdi. Yani dilinin koptuğunu biliyordum. Ama dilin kökten koptuğunu bilmiyordum.

BİR KÖPEĞİN DİLİNİ, BAŞKA BİR KÖPEĞİN KÖKTEN KOPARMASI MÜMKÜN DEĞİL!

Ben ve eşim bir hafta 10 gün ne yapacağımızı bilemedik.  Uzun zamandır yakalayamadığımız bir köpekti. Hep kaçardı. Demek kaçmasının bir sebebi varmış. Başına bunun geleceğiniz bilseydim Kıllı’yı kısırlaştırma için alır mıydım! Kendimi çok suçladım. Büyük bir vicdana azabı yaşadık. Bir hafta on gün sonra kendimizi toparlayabildik ve dil nakli olabilir mi diye  hocalarla görüştük. Mümkün olmadığını söylediler. Bu görüşmelerde Kıllı’yı gören hocalar, bir köpeğin dilinin başka bir köpek tarafından kökünden koparılmasının mümkün olmadığını, çünkü köpeklerin dilleri kapıldığında ağızlarını kapattığını söylediler. Kıllı’nın ağzında, çenesinde bir diş izi bile yok! Bu durumda Ankara Büyükşehir Belediyesi veteriner işler gerçeği söylemiyor. Köpekler ameliyata alındığında dili komple yana alınır. Yapılan tahminlerden biri, kısırlaştırma ameliyatı için verilen narkoz miktarı az gelmiş olabilir. Kıllı, operasyon esnasında uyanmış ve dilini ısırmış olabilir.”

DİLİ KÖKTEN KOPAN BİR KÖPEK SOKAKTA YAŞAYABİLİR Mİ? 

Behice Yakar, ister iddia ettikleri gibi köpeklerin hiyerarşi kavgası sırasında  dil kopmuş olsun isterse operasyon sırasında olmuş olsun, her iki durumda da veteriner işlerinin ihmalinin olduğunu belirterek Ankara Büyükşehir  Belediyesi’nin dili kökten kopan bir köpeği nasıl sokağa bıraktığını da  aklının almadığını söylüyor. Behice Yakar konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu köpek 25 dakikada ancak su içebiliyor. Yemek yiyemiyor. Çiğnemeden yutuyor.  Dil olmadığı için ağzında sürekli salya var. Ankara Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri’ndeki veteriner hekimlere sormak istiyorum; ‘Dili kökten kopan bir köpeğin bu halde sokakta yaşaması mümkün mü?’ Keşke veteriner işlerindeki hekimler gerçeği gizlemek yerine Kıllı’nın başına ne geldiğini dürüst bir şekilde anlatsalardı ve bundan sonra Kıllı’nın yaşamını kaliteli bir şekilde sürdürmesi için neler yapabileceğimizi, nasıl beslememiz gerektiğini konuşsalardı çok daha iyi olmaz mıydı? Ancak ne Kıllı’nın bunda sonra hayatını nerede geçireceğine dair bir şey söylendi ne de beslenmesinin ne şekilde yapılmasına dair bir bilgi verildi. Kıllı şimdi bizim bahçemizde yaşıyor. Ancak o bir sokak köpeği ve demir kapının üstünden atlayıp sokağa gidiyor. Artık onun sokakta yaşaması çok zor. Sokağa kaçmaması için, demir kapının boyunu yükseltmek durumundayız. Ne olacak şimdi bu hayvan, dilsiz nasıl yaşayacak? Kıllı artık her saniye ölümle burun buruna. Çünkü aldığı her lokma içmeye çalıştığı her damla her an, akciğerine ve nefes borusuna kaçıp onu öldürebilir. Dili olmadığı için ağzından sürekli salya akıyor. Hasta ya da kuduz sanılarak Büyükşehir ya da Mamak Belediyesi’ne vatandaşlar tarafından şikayet edilebilir.”

MUSTAFA ŞENER: DİL  HİYERARŞİ KAVGASINDA KOPTU

Ankara Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Mustafa Şener ise ayrı padoklarda olan bu iki köpek arasında hiyerarşi kavgası çıktığını ve diğer köpeğin Kıllı’nın dilini kopardığını belirterek olayın nasıl olduğuna dair şunları söyledi: “Padokların arasındaki telde açıklık varmış. Diğer padoktaki köpek teli kopararak Kıllı’nın olduğu padoğa geçmiş ve Kıllı’nın dilini ısırmış.  Ankara Büyükşehir Belediyesi Sincan Rehabilitasyon Merkezi’ndeki Veteriner Hekim Gökhan Bey arayıp durumu bildirdi. Ben de gönüllüsüne bilgi vermelerini istedim. Gönüllüsü Behice Yakar arandı ve köpeğin dilinin ısırıldığı bilgisi verildi. 50 gün tedavide kaldı köpek. 10 gün test yapıldı. Suyunu içebildiği söylendi. Gönüllüsü Behice Yakar’a köpeğe rehabilitasyon merkezinde bakabileceğimizi söyledik. Ancak kabul etmedi ve köpeğini istediğini söyledi. Bunun üzerine de 19 Aralık’da gönüllüsüne teslim ettik.”

https://www.facebook.com/HayKonfed/videos/2973369989655456

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yere Atilan Maskeler Hayvanlar icin Tehlikeli Oyuncak Oluyor

Yere Atılan Maskeler Hayvanlar için Tehlikeli Oyuncak Oluyor

Canakkale Sehitligi Ziyaretcilerine Poz Veren Tilki 2

Çanakkale Şehitliği Ziyaretçilerine Poz Veren Tilki